Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánské lékárny spustily kampaň proti kouření

Vloženo: 31.07.2019, 05:49 | Čteno: 11479×
Foto: Danmarks Apotekerforening

Každý den začíná v Dánsku kouřit 40 dětí mladších 18 let, 22 % ze skupiny 16-25letých kouří denně nebo týdně a 16 % dospělých kouří každý den. Dánská lékárnická komora proto spouští komunikační kampaň „Dánsko bez kouře“.

Spolupráce s obcemi

Komora souhlasí s ministerstvem zdravotnictví a lékařskou komorou, že vyšší ceny tabáku by mohly odradit zejména mladé lidi od motivace začít kouřit. Současně se však domnívá, že to není jen o ceně tabákových výrobků, ale je nutné lidem vysvětlit, jak pomoci kuřákům zbavit se tohoto zlozvyku.

K tomu je zapotřebí dlouhodobá strategie prevence kouření a lékárny zde mohou hrát naprosto klíčovou roli. Už téměř 60 městských samospráv uzavřelo dohodu s lokálními lékárnami o pomoci při odvykání kouření a na některých místech je lékárna zapojena do cílených nabídek pro skupiny kuřáků, kterých by jinak bylo obtížné dosáhnout.

Digitální program odvykání

Ve 486 dánských lékárnách existuje také spousta dalších aktivit pro odvykání kouření. Je to jediné místo, kam lidé mohou přijít přímo z ulice a získat radu ohledně odvykání kouření a použití nikotinové substituční léčby, aby přestali kouřit.

V této souvislosti se však lékárny velmi zaměřují na to, aby občané nebyli naopak závislí na nikotinových produktech, jako jsou žvýkačky – jiný druh závislosti, i když přímo nezahrnuje tabák.

Při chybném použití bez pomoci odborníků lidé díky masivní reklamě podléhají dojmu, že žvýkačky vyřeší vše a přejdou ze závislosti na cigaretách do závislosti na žvýkačkách.

Lékárnická komora společně s Dánskou společností pro rakovinu a Národní radou pro zdraví vyvinuly program „e-kvit“, což je digitální program pro odvykání kouření. Obsahuje také program pro odbourání závislosti na používání nikotinových produktů.

Lékárny také spojily své síly Dánskou společností pro rakovinu mimo jiné na dosažení ambiciózního cíle, že do roku 2030 nebudou kouřit žádné děti a mladí lidé – a méně než pět procent všech dospělých kuřáků. Partnerství se jmenuje „Budoucnost bez cigaret“ a je zaměřen na to, aby současní kuřáci přestali kouřit a zabránilo se vzniku novým kuřákům.

I české lékárny pomáhají

Připomeňme, že i v ČR se lékárny zaměřují na oblast odvykání kouření, řada lékárníků absolovovala i garantované kurzy České lékárnické komory, aby mohli poskytovat specializovanější poradenství.

Rovněž zdravotní pojišťovny přispívají na receptový nebo nebo na volně prodejné léčivé přípravky zakoupené v lékárně (substituční léčbu nikotinem v lékových formách náplastí, pastilek, orodispergovatelného filmu, ústního spreje a žvýkaček).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.