Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánská lékárnická komora vyzvala regulátora, aby provedl analýzu výpadků léčiv

Vloženo: 12.08.2019, 06:05 | Čteno: 3825×
Foto: Lægemiddelstyrelsen

Také dánští pacienti mají stále častěji problém získat ve své lékárně předepsaný léčivý přípravek. Důvodem jsou, stejně jako v jiných zemích, výpadky. Existuje mnoho indicií, že problémy narůstají. Dánská lékárnická komora proto vyzvala Dánskou lékovou agenturu, aby provedla hloubkovou analýzu jejich příčin.

Nutná analýza

V uplynulém měsíci zaznamenala komora v médiích několik příběhů o pacientech, kteří se marně snažili získat svůj předepsaný léčivý přípravek v lékárně. Lékárna nebyla schopna jej objednat.

Podle komory však není znám přesný rozsah problému a důvody výpadků, proto je nutná podrobná analýza rozsahu, důsledků a příčin selhání dodávek.

Vyzvala proto lékovou agenturu, aby co nejdříve provedla hloubkovou analýzu problémů zabezpečení dodávek léčiv. Komora chce být při analýze nápomocna a očekává, že analýza bude provedena ve spolupráci se všemi zúčastněnými stranami v tomto odvětví.

Varování již počátkem roku

Komora a distributoři již na začátku roku varovali Dánskou lékovou agenturu, že došlo k nárůstu počtu opakovaně nevyřízených objednávek.

Rovněž lékařská komora vyjádřila znepokojení, což vedlo k setkání lékové agentury v květnu tohoto roku se zúčastněnými stranami. Právě po této schůzce komora nyní doporučuje rozsáhlejší analýzu v této oblasti.

Zvýšení počtu hlášení o výpadcích léčivých přípravků není otázkou jen Dánska. Velká část dalších evropských zemí je problémem nedostatku léčivých přípravků zasažena mnohem vážněji a již dlouho.

Jak ale uvádí lékárnická komora, pokud lékárník není schopen získat léčivé přípravky předepsané lékařem, může lékárna ve většině případů pomoci pacientovi tím, že provede tzv. generickou substituci. Tj. nahradí přípravek jiným se stejnou účinnou látkou a ve stejné lékové formě.

Nebo kontaktuje lékaře a společně najdou terapeutické alternativy, dokud nebude problém s objednávkami vyřešen.

Tento postup je však pro lékárníky časově náročný a vytváří také nejistou situaci pro pacienty a zbytek zdravotnického sektoru. Proto považuje za nutné situaci analyzovat, aby bylo možné najít řešení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.