Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánský regulátor spustil nový online nástroj pro hlášení spolupráce s farmaprůmyslem

Vloženo: 16.08.2019, 06:22 | Čteno: 1169×
Foto: Lægemiddelstyrelsen

Dánská léková agentura Lægemiddelstyrelsen spustila na svém webu nový modul, který mohou lékaři, lékárníci, zdravotní sestry, zubaři a ošetřující lékárníci použít pro nahlášení své spolupráce s farmaceutickými nebo lékařskými společnostmi.

Nový online nástroj

Nový webový nástroj má usnadnit zdravotnickým pracovníkům orientovat se v pravidlech o spolupráci s farmaceutickými společnostmi a správně vyplnit informace o spolupráci, příp. žádost o spolupráci.

Rámec pro právní spolupráci mezi zdravotnickými pracovníky a farmaceutickými společnostmi je nový nástroj, který byl vyvinut na základě vyhodnocení spolupráce mezi zdravotnickými pracovníky a společnostmi. Byl zveřejněn loni v prosinci.

Agentura uvádí, že pravidla jako taková jsou dobrá, ale jejich dodržování zaostává. Je totiž nezbytné, aby se zdravotničtí pracovníci, kteří pracují s farmaprůmyslem, k této spolupráci přihlásili nebo ji ohlásili správně.

Nedostatečné informace

V Dánsku je spolupráce s farmaprůmyslem je do značné míry povolena, ale musí být otevřená a transparentní. Už před úpravou etického kodexu Evropské federace farmaprůmyslu a asociací EFPIA platily pro spolupráci přísné podmínky a bylo vyžadováno, se kterými společnostmi zdravotničtí pracovníci spolupracují.

Reprezentativní průzkum provedený Dánskou lékovou agenturou v souvislosti s hodnocením v loňském roce ukázal, že více než třetina zdravotnických pracovníků řádně neoznámila nebo nepožádala o schválení jejich spolupráce, jak to vyžadují pravidla.

Nedostatek komunikace nových pravidel nebo znalostí o pravidlech nemůže být důvodem, proč zdravotníci spolupráci nenahlásí, nebo ji nahlásí chybně.

Proto léková agentura jednak úzce spolupracuje s příslušnými průmyslovými sdruženími a rovněž připravila nový webový nástroj.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.