Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FDA chce drsnější varování na cigaretách včetně věrných obrázků nemocí

Vloženo: 17.08.2019, 08:26 | Čteno: 13719×
Foto: FDA

Americká FDA navrhuje nová povinná zdravotní varování s barevnými obrázky pro obaly cigaret a reklamu, aby podpořila lepší pochopení veřejnosti negativních zdravotních důsledků souvisejících s kouřením.

Aktualizace po 35 letech

FDA aktuálně vydala navrhované pravidlo vyžadující nová zdravotní varování na obalech cigaret a v reklamách, aby byla veřejnost lépe informována o negativních zdravotních důsledcích kouření.

Navrhovaná varování, která obsahují fotorealistické barevné obrázky zobrazující některá z méně známých, ale závažných zdravotních rizik kouření cigaret, představují nejvýznamnější změnu na cigaretových štítcích za více než 35 let. Pravidlo vychází z požadavků zákona o prevenci kouření v rodině a zákona o kontrole tabáku.

Kouření je zdravotní i ekonomický problém

V současné době kouří cigarety asi 34,3 mil. dospělých Američanů a téměř 1,4 mil. americké mládeže (ve věku 12–17 let). Přes pokrok v boji proti hlavní příčině nemocí a úmrtí, kterým lze předcházet, ve Spojených státech zabije užívání tabáku – převážně kouření cigaret a pasivní kouření – každý rok asi 480 tis. Američanů.

Ve skutečnosti kouření každoročně zabíjí více lidí než alkohol, HIV, dopravní nehody, nelegální drogy, vraždy a sebevraždy a dnes žije více než 16 mil. Američanů s nějakou nemocí způsobenou kouřením cigaret.

Užívání tabáku také stojí více než 300 mld. USD ročně v přímých nákladech na zdravotní péči a ve ztrátě produktivity.

Varování už nevarují

Zdravotní varování se poprvé objevila na cigaretových obalech v roce 1966 a naposledy byla aktualizována v roce 1984 tak, aby zahrnovala varování Úřadu hlavního lékaře, která se dnes objevují na obalech a v reklamách.

Výzkum však ukazuje, že tato varování se pro kuřáky i nekuřáky stala prakticky neviditelnými – nepřitahují velkou pozornost a nezanechávají nijak zásadní pocit rizika kouření.

Jak je uvedeno v návrhu pravidla, nezměněný obsah těchto zdravotních varování, jakož i jejich malá velikost, umístění a nedostatek obrazového sdělení, vážně narušuje jejich schopnost účinně předávat relevantní informace o negativních zdravotních důsledcích kouření cigaret veřejnosti.

Výzkum navíc ukazuje, že ve znalostech veřejnosti o škodlivosti kouření přetrvávají značné mezery a kuřáci žijí v dezinformacích o cigaretách a negativních zdravotních důsledcích.

Upozornění na nová zdravotní rizika

Z tohoto důvodu FDA přijala vědecky založený přístup k vývoji a hodnocení nových zdravotních varování na cigaretách. Tato varování se zaměřují na závažná zdravotní rizika – jako je rakovina močového měchýře, cukrovka, erektilní dysfunkce a stavy, které mohou způsobit slepotu – která jsou veřejností méně známá.

Například u současných kuřáků bylo zjištěno, že mají téměř čtyřnásobně vyšší riziko rakoviny močového měchýře oproti nekuřákům. Odhaduje se, že kouření je ve Spojených státech každoročně odpovědné za 5 tis. úmrtí na rakovinu močového měchýře. Přesto výzkumy ukazují, že veřejnost má omezené povědomí o rakovině močového měchýře v důsledku kouření.

Účastníci spotřebitelského průzkumu FDA uvedli, že informace poskytnuté prostřednictvím 13 navrhovaných varování byly pro ně nové a že se z nich dozvěděli více ve srovnání se současnými varováními Úřadu hlavního lékaře na obalech cigaret a v reklamách.

Na základě těchto zjištění navrhuje FDA doplnit nová varování, každé obsahující textové prohlášení a odpovídající fotorealistický barevný obraz, že tabákový kouř může ublížit dětem, způsobuje u kuřáků fatální plicní onemocnění, rakovinu hlavy a krku, močového měchýře, což může vést ke krvavé moči, že kouření během těhotenství zpomaluje růst plodu, může způsobit srdeční choroby a mozkové příhody ucpáním tepen, CHOPN, že snižuje průtok krve, což může způsobit erektilní dysfunkci, snižuje průtok krve do končetin, což může vést k jejich amputaci, způsobuje cukrovku 2. typu, a že způsobuje makulární degeneraci související s věkem a šedý zákal, což může vést k oslepnutí.

Do 15 měsíců změna

Nová varování se po schválení ihned objeví na obalech cigaret a v reklamách, přičemž musejí zabírat horních 50 % plochy přední a zadní strany krabičky a nejméně 20 % plochy na horní části reklamy na cigarety.

Nové pravidlo bylo nyní zveřejněno k dvouměsíčnímu veřejnému připomínkování a po přijetí by varování měla být uvedena na obalech a v reklamách do 15 měsíců.

V červnu 2011 zveřejnila FDA finální pravidlo vyžadující, aby barevná grafika zobrazující negativní zdravotní důsledky kouření doprovázela devět textových výstražných prohlášení uvedených v zákoně o kontrole tabáku.

Pravidlo však bylo napadeno u soudu několika tabákovými společnostmi a nakonec bylo staženo v srpnu 2012 poté, co odvolací soud USA v okrese Columbia rozhodl, že toto pravidlo porušilo první dodatek.

V březnu 2013 federální vláda oznámila své rozhodnutí nepožadovat další přezkum soudního rozhodnutí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.