Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Spojené království zvažuje očkování proti spalničkám v lékárnách

Vloženo: 20.08.2019, 06:07 | Čteno: 13872×
Foto: Fimea

NHS England se poohlíží po jiných možnostech nabídky dětských očkování ve zdravotnických zařízeních než jen v ordinaci praktického lékaře. Nevylučuje přitom ani lékárny.

Možná i lékárny

Britská vláda představila svou strategii pro zlepšení proočkovanosti dětí, v rámci níž předpokládá, že by rozšířené spektrum vakcín mohli nabízet i lékárníci. Ačkoli prozatím to, jaké vakcíny by zahrnovalo, nezveřejnila.

NHS England v této souvislosti zváží schválení dalších zdravotnických zařízení kromě ordinací praktického lékaře pro možnost nabídnout širší škálu očkování pro děti a dospívající mládež.

Nárůt počtu případů

Strategie, která bude zveřejněna v plném rozsahu letos na podzim, přichází poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) zbavila Spojené království jeho statusu „bez spalniček“, a to tři roky poté, co byl eliminován výskyt viru v roce 2016.

Podle vládních statistik bylo v prvních třech měsících letošního roku ve Spojeném království zaznamenáno 231 potvrzených případů spalniček, přičemž mnoho z nich bylo získáno v zahraničí a poté se rozšířilo do nedostatečně očkovaných komunit. Ve stejném čtvrtletí roku 2017 to bylo 17 případů.

Aby se omezilo šíření nemoci, vyzval předseda vlády Boris Johnson, aby vedoucí zdravotničtí představitelé zvýšili podíl dětí, které dostanou druhou dávku vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) z 87 % na 95 % – cíl, který byl původně stanovený ve vládní zelené knize o prevenci zveřejněné v červenci 2019.

Rozšíření očkování

V aktuálním oznámení premiér uvedl, že Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče, Public Health England a NHS England dodají strategii k řešení problému nedostatečného očkování mezi dětmi a mladými lidmi ve Spojeném království letos na podzim.

V rámci strategie ministerstvo uvedlo, že prozkoumá širší otázky týkající se zlepšení kapacity praktických lékařů, aby se otevřela další možnost očkování. Současně požádá NHS England, aby zvážila další možnosti očkování mimo praktických lékařů. Nevyloučilo přitom z možnosti zařazení žádné zdravotnické zařízení, tj. ani lékárny.

Krok k rozšíření dostupnosti očkování pro děti a mládež přichází poté, co Public Health England uvedl, že načasování a dostupnost očkování jsou významnějšími překážkami pro očkování než zprávy proti očkování, které mají, podle úřadu, dopad pouze na malou část rodičů.

Regulace sociálních médií

Přesto se premiér zavázal diskutovat se společnostmi provozující sociální média o tom, jak mohou přispět k šíření správných informací o očkovacích látkách. Chce rovněž aktualizovat informace na webových stránkách NHS s cílem řešit zavádějící informace o nebezpečí očkování.

Ministerstvo chce získat zpět ztracený status „bez spalniček“. V příštích týdnech proto zahájí diskuzi s partnery na vývoji strategie a zváží řadu politických možností.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.