Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

EU dala rekordních 550 mil. EUR na boj s AIDS, tuberkulózou a malárií

Vloženo: 25.08.2019, 04:12 | Čteno: 14149×
Foto: European Parliament

Evropská unie na summitu G7 ve francouzském Biarritz oznámila finanční záruku Globálnímu fondu ve výši 550 mil. EUR. Fond je mezinárodním partnerstvím v boji proti AIDS, tuberkulóze a malárii na celém světě. Od svého založení v roce 2002 již jeho činnost zachránila 27 mil. životů.

2030 – konec epidemií

Jak uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, doufá, že mezinárodní společenství bude následovat tento postup a zintenzívnit boj o naplnění cíle fondu, kterým je ukončení epidemií těchto nemocí do roku 2030.

Summit G7 v Biarritz předchází konferenci dárců Globálního fondu, která se bude konat v říjnu v Lyonu, protože je nezbytná větší podpora, aby rozvojové země mohly do roku 2030 zlepšit své zdravotnické systémy, dosáhnout univerzálního zdravotního pokrytí a pomoci ukončit 3 epidemie.

Globální fond se snaží získat na období 2020–2022 alespoň 12,6 mld. EUR. Do roku 2023 by tyto finance měly pomoci zachránit dalších 16 mil. životů, odvrátit 234 mil. infekcí, snížit úmrtnost na AIDS, tuberkulózu a malárii na polovinu a vybudovat silnější zdravotní systémy.

Aktuální příslib je učiněn za předpokladu, že nový víceletý finanční rámec EU na období 2021–2027 a nový nástroj pro vnější činnost, který by poskytl rozpočet pro dnešní příslib, budou široce přijaty v souladu s návrhy navrženými Evropskou komisí.

Globální fond

Do Globálního fondu přispělo více než 60 zemí. Pouze v roce 2017 poskytl fond 17,5 mil. lidí antiretrovirovou terapii HIV, distribuoval 197 mil. sítí proti komárům na ochranu dětí a rodin před malárií a testoval a léčil na tuberkulózu 5 mil. lidí.

Od svého založení přispěla Evropská komise do fondu více než 2,6 mld EUR. Spolu s dodatečnou podporou ze zemí EU představuje celkový příspěvek EU téměř polovinu všech zdrojů získaných z globálního fondu.

Globální podpora v rozvojových zemích

Kromě celkových příspěvků ve výši 1,3 mld EUR poskytnutých na globální iniciativy, jako je Globální fond, Globální aliance pro očkování (GAVI) nebo univerzální partnerství WHO v oblasti zdravotního pojištění, podporuje rozvojová spolupráce EU dalšími 1,3 mld. EUR zdravotnictví v 17 zemích (většinou v Africe) v období 2014–2020.

V oblasti globálního zdraví se EU zaměřuje na spravedlivou a dostupnou zdravotní péči, udržitelnost zdravotnických systémů, lidská práva, ženy a dívky a zapojení soukromého sektoru.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.