Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Více než třetinu estonských lékáren už vlastní většinově lékárníci

Vloženo: 02.09.2019, 05:42 | Čteno: 9429×
Foto: Tanel Kiik (Valitsus)

Více než třetina estonských lékáren již splňuje nová pravidla pro provoz, tj. většinový podíl v nich musejí mít nezávislí lékárníci. Estonsko v roce 2014 schválilo reformu, která převádí lékárny zpět do rukou lékárníků. 90 % trhu přitom drží řetězce.

Potřebná nezávislost

Role a odpovědnost farmaceutů v systému zdravotní péče musí růst, uvedl estonský ministr sociálních věcí Tanel Kiik. V dubnu 2020 bude dokončena dlouhodobá reforma vlastnictví lékáren, která oddělí maloobchodní a velkoobchodní distribuci léčiv a ponechá vlastnictví lékáren v rukou lékárníků.

Podle ministra – 30 let, původní profesí realitní makléř – musí být lékárna primárně zdravotnickým zařízením, ne běžný obchod. Proto se estonský parlament rozhodl oddělit maloobchodní a velkoobchodní distribuci léčiv a dát farmaceutům větší roli a odpovědnost v estonském systému zdravotní péče.

Jak dále uvedl ministr, lékárníci jsou specialisté v oblasti léčiv se širokými znalostmi, ale jejich znalosti a dovednosti jsou v současné době ve zdravotnictví do značné míry nevyužity. Reforma vlastnictví je nezbytná k tomu, aby se mohli opět plnohodnotně zařadili zpět do zdravotní péče.

Lékárník se bude moci ve své profesní práci soustředit na potřeby pacienta a úzce spolupracovat například s rodinnými lékaři mimo obchodní zájmy farmaceutických velkodistributorů. Stát, podle něj, musí zajistit dostupnost léčivých přípravků pro všechny obyvatele po celém Estonsku.

Třetina lékáren již splňuje pravidla

Od června 2014 nesmějí farmaceutičtí velkodistributoři zakládat nové lékárny a od 1. dubna 2020 mají mít ve všech estonských lékárnách většinový podíl nezávislí lékárníci.

Do konce reformy zbývá sedm měsíců a v tuto chvíli více než třetina lékáren vyhovuje novým požadavkům. Estonská léková agentura doporučuje lékárníkům, kteří již vlastní lékárnu, aby vlastnictví uvedli do souladu se zákonem.

Rovněž vyzvala distributory, kteří vlastní lékárny, aby byli aktivnější při zajišťování plynulého pokračování lékárenské služby i po uplynutí lhůty pro dokončení reformy.

K 1. srpnu letošního roku bylo v Estonsku 492 lékáren, z nichž 200 je částečně nebo zcela ve vlastnictví lékárníků.

Zájem o provozování je

Podle Karin Alamaa-Aas, presidentka Estonské lékárnické komory, není jiná možnost, pokud chtějí být lékárníci seriózními partnery pro lékaře, kteří mohou pacientům poskytovat profesionální rady ohledně léčby a zároveň se zaměřovat na léčbu lidí. Reformou se znovu hlavní činnost lékáren přesouvá zpět k řešení zdravotního problému konkrétních lidí.

Podle ní existuje zájem o provozování lékáren ze strany lékárníků, členů komory, tak i dalších lékárnických sdružení. Komora nabízí lékárníkům, kteří mají zájem o provozování lékárny, právní a obchodní poradenství a je připravena působit v jednáních jako mediátor či zprostředkovat nabídky.

Celkový obrat lékáren v roce 2018 činil 391 mil. EUR, z toho na léčiva připadalo 73 %. Léčivé přípravky na předpis představovaly 78,6 % obratu, za které Eesti Haigekassa (estonská zdravotní pojišťovna) zaplatil celkem 146,5 mil. EUR.

Podle průzkumu z května 2019, který si ministerstvo zadalo, se 77 % obyvatel Estonska domnívá, že by lékárník měl být nezávislý na obchodních zájmech farmaceutických velkodistributorů. 96 % dotázaných uvedlo, že lékárník by se měl řídit potřebami pacienta.

Většinu drží řetězce

V Estonsku může mít každá lékárna v rámci své licence k provozu až 3 pobočkové jako své jednotky. Čtvrtina lékáren se koncentruje v Talinnu, 73 % je situováno ve velkých a větších městech.

Nová pravidla jsou pro řetězce, které v Estonsku ovládají 90 % trhu, velkým problémem. Dva největší jsou současně vertikálně propojeny s distributory, kteří ovládají více než 80 % trhu – německý farmakoncern Phoenix, který v Estonsku přes svou distribuci Tamro provozuje pod brandem Benu více než 100 lékáren a pobaltský medicínský koncern Magnum (brand Apotheka, více než 80 lékáren).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.