Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánská léková agentura chce zvýšit důvěru v generické léčivé přípravky

Vloženo: 06.09.2019, 06:06 | Čteno: 6689×
Foto: Lægemiddelstyrelsen

Generická léčiva každoročně šetří systému i pacientům mnoho peněz. Řada pacientů si však stále není jistá, zda jde skutečně o kopii jejich originálního přípravku zda se neliší. Dánská léková agentura proto spustila kampaň zaměřenou na zvýšení důvěryhodnosti generik.

Povinnost záměny

Pokud si pacienti vyzvedávají své léčivé přípravky pravidelně, stává se jim, v lékárně obdrží jiný přípravek, než jim předepsal lékař. A při další návštěvě to může být zase jiný přípravek. To může být pro řadu občanů matoucí.

Jak ale upozorňuje v kampani ředitelka oddělení lékáren a léčiv Dánské lékové agentury Caroline Sofie Clemmesen, důvodem je, že v Dánsku musí lékárna nabízet nejlevnější léčivý přípravek, pokud u něj existuje možnost tzv. generické substituce.

Dánský systém cenotvorby kombinuje 14denní výběrová řízení s náhradou za nejlevnější alternativu v lékárně.

V Dánsku mají lékárníci zákonnou povinnost vydávat nejlevnější léčivé přípravky. Pokud je tedy předepsán drahý originál a existuje jeho levnější generická alternativa, provedou jeho náhradu.

Ceny léčiv přitom podléhají volné soutěži mezi výrobci a jsou stanovovány na základě tendru vyhlašovaného Dánskou lékovou agenturou.

Tvrdá konkurence, 14-denní záruka trhu

Dodavatel, který nabídne nejlevnější cenu získá na 14 dní prakticky celý lékový trh, protože lékárníci musejí nabídnout přednostně tuto nejlevnější alternativu. Jen ta je totiž pacientům plně hrazena systémem.

Tento systém zaručuje poměrně tvrdou konkurenci výrobců a dodavatelů na dánském trhu a rovněž zlomkové ceny generik oproti původním originálním přípravkům.

Ceny jsou každých 14 dní zveřejňovány v ceníku agentury.

Vysvětlující kampaň

Agentura proto v kampani vysvětluje, že lékárníci musejí pacientům nabízet nejlevnější lékové alternativy ve stejné tzv. substituční skupině. Chce tak vysvětlit a podpořit bezpečnost této lékárnické kompetence.

Kampaň sestává především z krátkého animovaného videa, které bude zveřejněno v sociálních médiích na profilech Dánské lékové agentury a sdružení pacientů, na informačních obrazovkách v lékárnách a u řady všeobecných lékařů.

Kromě dánštiny je film k dispozici také v angličtině, arabštině, perštině, kurdštině, somálštině, urdštině a turečtině. Současně byly vytvořeny brožury pro zákazníky lékáren a film byl také nabídnut pro prenzentaci na informačních obrazovkách krajů a obcí.

„Je naprosto zásadní, aby občané byli v bezpečí dodáváním generických léčiv. Od lékárníků slyšíme, že existují občané, kteří se neodváží vzít si generické přípravky ze strachu, že nebudou stejně účinné jako originály. Toho se ale absolutně není třeba bát. Dánská léková agentura provedla důkladné posouzení toho, které přípravky jsou generické, a každý občan tak může ušetřit spoustu peněz, pokud se rozhodne pro nejlevnější přípravek, který je stejně bezpečný a účinný jako originální,“ říká Caroline Sofie Clemmesen.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.