Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švýcarský regulátor obvinil Cryo-Save z machinací s kmenovými buňkami

Vloženo: 24.09.2019, 05:48 | Čteno: 14806×
FOTO: Swissmedic

Švýcarský Spolkový úřad pro zdravotnictví (BAG) podal trestní oznámení na ženevskou společnost Cryo-Save, potažmo na odpovědné osoby, u Ženevského státního zastupitelství. Existují indicie, že společnost porušila transplantační zákon (porušení povinností podávat zprávy a spolupracovat) a jednala v rozporu se zákonem.

Převod bez souhlasu

Společnost Cryo-Save provozovala soukromou banku pupečníkové krve v Plan-les-Ouates (kanton Genf). Od roku 2016 má od BAG nezbytný souhlas pro dovoz, vývoz a skladování kmenových buněk z pupečníkové krve.

Už na konci srpna BAG vyřadil Cryo-Save ze seznamu držitelů licencí. To bylo poté, co byla pobočka Plan-les-Ouates vymazána z obchodního rejstříku kantonu Ženeva, společnost podle vlastních údajů převezla uložené kmenové buňky do Polska a pro úřady nadále nebyly dostupné žádné kontaktní osoby.

BAG také formálně zakázal společnosti Cryo-Save ve své pobočce v Plan-les-Ouates dne 16. září 2019 pokračovat v ukládání nebo dovozu a vývozu pupečníkové krve ve Švýcarsku.

Vyšetřování probíhá v úzké spolupráci se Švýcarskou lékovou agenturou Swissmedic. Ta odňala Cryo-Save licenci k nakládání s pupečníkovou tkání a na konci srpna zahájila vlastní trestní řízení kvůli možnému porušení zákona o léčivých přípravcích a transplantačního zákona.

V této souvislosti provedla Swissmedic ve spolupráci s BAG – s podporou kantonálních donucovacích orgánů a fedpol (Spolkový policejní úřad) – ve dnech 10. a 11. září 2019 ve Švýcarsku několik domácích prohlídek.

Pozadí Cryo Save

Společnost Cryo Save má sídlo v Pfäffikon (kanton Schwyz). Od října 2014 provozuje ve své pobočce v Plan-les-Ouates soukromou banku pupečníkové krve.

BAH a Swissmedic obdržely na jaře roku 2019 hlášení od společnosti Cryo-Save, kde společnost oznámila přemístění krevních buněk a tkání uložených v Plan-les-Ouates (konkrétně do Varšavy, Polsko) a odpovídající informace o zákaznících do zahraničí. Úřady upozornily všechny osoby, které v Cryo-Save uložily pupečníkovou krev nebo tkáň a chtěly se informovat o příslušných možnostech kontaktu.

Ve Švýcarsku se nakládání s kmenovými buňkami z pupečníkové krve a pupečníkové tkáně řídí transplantačním zákonem a zákonem o léčivých přípravcích. Banky pupečníkové krve podléhají zvláštním požadavkům na podávání zpráv a schvalování, jakož i kvalitu skladování a bezpečnost uložených kmenových buněk.

Dohled přináleží BAG a Swissmedic. Uchovávání pupečníkové krve v bance pupečníkové krve se naproti tomu řídí na základě soukromého práva.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.