Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FIP ocenila nejlepší program lékárenské péče a zdravotní kampaň

Vloženo: 26.09.2019, 05:59 | Čteno: 14795×
FOTO: FIP

Cenu Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) za rok 2019 za vylepšení farmaceutických služeb získal portugalský lékárenský program, jehož cílem je zaručit přístup pacientů k léčivým přípravkům po finanční krizi. Cenu za nejlepší kampaň na podporu zdraví pak získala Brazilská federální lékárnická rada za komunikaci hodnot lékárníků. Obě ceny byly uděleny u příležitosti Světového kongresu FIP, který se konal ve dnech 22.-26. září v Abu Dhabi.

Portugalský Abem

Program známý jako „Abem“ byl první iniciativou zahájenou Asociací pro lidskou důstojnost, která byla založena Národní asociací lékáren, Portugalskou asociací farmaceutického průmyslu a zástupci sociálního sektoru.

Podle údajů OECD je spoluúčast pacientů na zdravotních výdajích v Portugalsku 29 % a odhaduje se, že každý desátý občan si nemůže dovolit všechny léčivé přípravky, které potřebuje. V rámci programu Abem mohou veřejné i soukromé subjekty identifikovat obyvatele, kteří mají finanční potíže a doporučit jim, aby byli posouzeni z hlediska nároku na kartu Abem.

Držitelé karet mohou předložit své recepty v kterékoli z 574 zúčastněných veřejných lékáren a zdarma dostávat své léčivé přípravky (musejí pouze zaplatit standardní poplatek za zdravotní péči), jakož i farmaceutická péče.

Program je k dispozici na vnitrostátní úrovni a je financován z darů, a to i od samotných lékáren. Od svého začátku v květnu 2016 program pomohl více než 7 tis. potřebných lidí. Lékárníci účastnící se tohoto programu jsou povinni neustále zlepšovat své vědecké a sociální kompetence.

Studenti farmacie se také mohou dobrovolně účastnit programu Abem, což jim pomáhá pochopit odpovědnost farmaceuta za řešení špatného přístupu k léčivým přípravkům a jiným nerovnostem.

Nejlepší národní lékárenská kampaň

Cena FIP za nejlepší kampaň na podporu zdraví získala Brazilská federální lékárnická rada (CFF) za její práci s největší brazilskou mediální sítí za účelem komunikace hodnot lékárníků.

Rada se snažila zajistit, aby mohli lékárníci a studenti farmacie plně využít pozvání této sítě k účasti na projektu Globální blahobyt, který zahrnoval devět akcí ve městech po celé Brazílii a sledovalo ho 9,7 mil. lidí.

Přípravné práce zahrnovaly spolupráci s regionálními lékárnickými radami, univerzitami a dalšími profesními sdruženími za účelem zvláštního školení, aby lékárníci mohli prokázat rozsah služeb, které profese může nabídnout, a nejlepší klinickou praxi během akcí.

Lékárníci např. učí diabetiky, jak bezpečně aplikovat inzulín, ukazovali astmatikům, jak vyrábět domácí spacery pro inhalační léčivé přípravky. V některých případech farmaceuti dokonce provedli cytologické stěry a poskytli informace o rakovině děložního čípku.

Mezi další oblasti onemocnění, ve kterých byla předvedena farmaceutická péče, patřily hypertenze, vysoký cholesterol a obezita.

Během těchto akcí byl změřen krevní tlak 1450 lidem, bylo provedeno 796 měření hladiny cholesterolu, 1447 měření kapilární glykémie a 397 měření plicní kapacity – všechna měření provedli lékárníci.

Lékárníci dále provedli screening 153 žen na rakovinu děložního čípku, z nichž 3 % nikdy nebyly testovány, přičemž 11 z nich bylo předáno k léčbě specialistům.

Před každou akcí a během ní mluvčí Rady také poskytli rozhovory rozhlasu, tisku a televizi, přičemž vysvětlili schopnosti a hodnotu farmaceutů. Investice do tohoto projektu nabídly skvělou příležitost ke zlepšení image farmaceutů ve společnosti a v rámci ostatních zdravotnických profesí.

Lidé na těchto akcích mohli vidět, jak lékárníci mohou sledovat zdravotní stav a doporučit pacienty k vhodným specialistům.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.