Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Mylan zaplatí 30 mil. USD za zavádějící informace o předraženém EpiPenu

Vloženo: 28.09.2019, 06:33 | Čteno: 14811×
FOTO: Mylan

Americká Komise pro cenné papíry obvinila farmaceutickou společnost Mylan za chyby v účetnictví a zveřejnění zavádějících informací souvisejících s kontrolou Ministerstva spravedlnosti. To prověřovalo, zda společnost předražovala pro zdravotní program Medicaid svůj prodejní trhák autoinjektor EpiPen o stovky milionů dolarů. Mylan souhlasil, že zaplatí 30 mil. USD na urovnání obvinění.

Chybná klasifikace

Podle obvinění Komise společnost Mylan klasifikovala EpiPen jako generický přípravek v rámci programu Medicaid Drug Rebate Program, což vedlo k tomu, že vyplácela vládě mnohem nižší rabaty, než kdyby byl EpiPen klasifikován jako originální přípravek.

Žaloba vychází z toho, že v říjnu 2014 Centra pro služby Medicare a Medicaid (CMS) informovala společnost Mylan, že EpiPen byl klasifikován jako generický lék. Počínaje listopadem 2014 a dále téměř dva roky provádělo ministerstvo vyšetřování, zda Mylan nesprávně klasifikovala EpiPen, a tím nutila stát přeplácet EpiPen vydaný pacientům Medicaid.

Během šetření vydalo ministerstvo několik předvolání k soudu a vyšetřovacích požadavků, odmítlo argumenty Mylan pro ukončení vyšetřování a naznačilo svůj záměr žalovat společnost, pokud neučiní nabídku na urovnání obvinění.

Zavádějící informace

Jak je uvedeno v žalobě, společnost Mylan poskytla společnosti ministerstvu dokumenty a další informace, včetně výpočtů možných škod a nabídek na urovnání.

Jak je dále uvedeno v žalobě, veřejně obchodované společnosti, které čelí možným materiálním ztrátám v důsledku soudního řízení nebo vládního vyšetřování, musejí (1) zveřejnit předvídanou ztrátu, pokud je ztráta přiměřeně odhadnutelná a (2) zaznamenat časové rozlišení odhadované ztráty, je-li ztráta pravděpodobná a přiměřeně odhadnutelná.

Společnost Mylan však nezveřejnila ani časově neodlišila ztrátu související s vyšetřováním před říjnem 2016, kdy oznámila dohodu s ministerstvem o urovnání 465 mil. USD. V důsledku toho byla veřejná podání společnosti nepravdivá a zavádějící.

Dále, jak bylo uvedeno v žalobě, zveřejněné informace o rizikových faktorech společnosti Mylan za roky 2014 a 2015, že vládní úřad může zaujmout opačné stanovisko k podání společnosti Mylan vůči Medicaid, pokud už Centra pro služby Medicare a Medicaid informovala Mylan o nesprávném zařazení EpiPen, byly zavádějící.

Aniž by připustila nebo odmítla obvinění Komise, souhlasila společnost Mylan s tím, aby byl vydán konečný rozsudek nařizující pokutu ve výši 30 mil. USD a trvale jí zakázal, aby porušovala tato ustanovení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.