Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britský regulátor obvinil firmy Aspen, Tiofarma a Amilco z nezákonné kartelové dohody

Vloženo: 04.10.2019, 06:38 | Čteno: 10524×
FOTO: Aspen Holding

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu (CMA) prozatímně zjistila, že tři farmaceutické společnosti podepsaly nezákonnou dohodu, která měla za následek významné zvýšení cen esenciálního léčiva. Uvedla to v aktuálně vydaném prohlášení o námitkách.

Monopol na trhu

V prohlášení o námitkách, které má být vydáno, úvádí CMA svůj prozatímní názor, že v roce 2016 farmaceutická společnost Aspen protiprávně souhlasila s tím, že zaplatí dvěma dalším firmám, Amilco a Tiofarma, aby nevstupovaly na britský trh tablet fludrokortisonu.

Fludrokortison je život zachraňující léčivo, na kterém jsou závislé tisíce pacientů. Je vydáváno pouze na lékařský předpis, zejména k léčbě primární nebo sekundární adrenální nedostatečnosti (Addisonova choroba). Léčbu plně hradí NHS.

Tato údajně nezákonná dohoda chránila britský monopol společnosti Aspen ve vztahu k dodávce NHS a poskytla firmě příležitost ke zvýšení cen až o 1800%.

CMA prozatímně zjistila, že Tiofarma a Amilco se předem tajně dohodly s Aspen a souhlasily s tím, že zůstanou mimo trh, aby si Aspen udržela svou pozici monopolního britského dodavatele fludrokortisonu.

Výměnou za to se údajně společnost Tiofarma stala jediným výrobcem fludrokortizonu pro přímý prodej ve Spojeném království a společnost Amilco obdržela 30% podíl na zvýšených cenách, které si mohla společnost Aspen účtovat.

Pokuta 2,1 mil. GBP

Sdělení námitek navazuje na doznání společnosti Aspen v srpnu 2019, že se účastnila tohoto protisoutěžního ujednání. Pokud by CMA nakonec dospěla k závěru, že došlo k porušení zákona, společnost Aspen rovněž souhlasila s maximální pokutou 2,1 mil. GBP. Amilco a Tiofarma pochybení nepřiznaly.

CMA také formálně přijala nabídku závazků společnosti Aspen, aby vyřešila související obavy v souvislosti s hospodářskou soutěží související s nákupem konkurenčního produktu fludrokortisonu společnosti Aspen v roce 2016 od společnosti Tiofarma schváleného pro dodávky ve Spojeném království.

Tato akvizice převedla všechny existující registrace fludrokortisonu na britském trhu natrvalo pod vlastnictví Aspen.

Tyto závazky zahrnují to, že Aspen, poprvé v rámci takového balíčku, nabídla platbu 8 mil. GBP NHS a zajistí, že v budoucnu budou ve Spojeném království nejméně dva dodavatelé fludrokortisonu ve snaze pomoci NHS získat konkurenceschopnější ceny.

Přijetím závazků po veřejné konzultaci byl tento aspekt vyšetřování CMA ukončen a NHS obdrží od společnosti Aspen 8 mil. GBP do 20 pracovních dnů.

Amilco a Tiofarma mají nyní příležitost reagovat na prozatímní zjištění CMA.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.