Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Fresenius zaplatí 5,2 mil. USD za předražené testy na hepatitidu B

Vloženo: 11.10.2019, 06:56 | Čteno: 5314×
FOTO: FMC

Společnost Fresenius Medical Care Holdings, největší provozovatel klinik pro dialýzu ledvin ve Spojených státech, souhlasila, že zaplatí 5,2 mil. USD za urovnání obvinění, že testovala dialyzační pacienty na povrchový antigen hepatitidy B častěji, než je z lékařského hlediska nutné, a poté zbytečně použité testy fakturovala Medicare.

Zbytečné testy

Pacienti trpící konečnou fází renálních onemocnění a chronickou renální chorobou vyžadují dialýzu 3-4 týdně, protože jejich ledviny již nemohou některé funkce plnit přirozeně.

Protože určitým pacientům s těmito onemocněními hrozí nákaza hepatitidou B, zdravotní program Medicare stanovil dialyzačním klinikám harmonogram testování, které bude uhradit. Časový plán závisel na imunitě každého pacienta vůči infekci hepatitidou B, jak bylo stanoveno na základě testu na protilátky proti hepatitidě typu B.

Časový plán stanovil proplácení testů povrchového antigenu hepatitidy B u pacientů, kteří nebyli imunní měsíčně, ale společnost Fresenius také mezi 10. únorem 2003 a 31. prosincem 2010 provedla a účtovala Medicare častější testy pacientů, o nichž věděla, že jsou imunní.

V mnoha případech společnost provedla a vyúčtovala Medicare tyto testy na imunní pacienty proti příkazům jejich ošetřujících lékařů a bez jakékoli doprovodné dokumentace o lékařské nezbytnosti.

Tyto testy nebyly způsobilé k úhradě Medicare podle harmonogramu testování a vláda tvrdila, že nároky na úhradu těchto testů byly nepravdivé.

Žaloba informátora

Žaloba byla původně podána podle ustanovení qui tam zákona o neoprávněných nárocích, které umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. Zákon dovoluje vládě Spojených států intervenovat a převzít odpovědnost za soudní spory v těchto případech.

Informátorem byl v této žalobě bývalý zaměstnanec společnosti Fresenius. V souvislosti s oznámeným vypořádáním obdrží 27,5 % z celkového vyrovnání.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.