Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rusko chce definovat zaměnitelnost léčiv

Vloženo: 12.10.2019, 07:45 | Čteno: 4540×
FOTO: APATYKÁŘ®

Poslanci ruské Státní dumy tento týden schválili v prvním čtení návrh zákona, který objasňuje kritéria pro určování zaměnitelnosti různých skupin léčiv.

Definice léčiv

Návrh zákona definuje, co je originální, referenční a následné léčivo, terapeuticky ekvivalentní, bioekvivalentní, farmaceuticky ekvivalentní a co jsou vzájemně zaměnitelná léčiva. Dokument také definuje parametry, které určují zaměnitelnost léčiv, což pomůže vytvořit seznam zaměnitelných léčiv.

Podle důvodové zprávy budou moci výkonné orgány jednotlivých regionů stanovit maximální výši velkoobchodních marží ke skutečným prodejním cenám léčivých přípravků stanoveným výrobcem, které jsou uvedeny na seznamu životně důležitých a důležitých léčiv.

Přehled cen a marží

Regionální úřady rovněž zveřejní na internetu informace o součtu zaregistrovaných maximálních prodejních cen léčiv uvedených v seznamu, o maximální výši velkoobchodních a maloobchodních maržích stanovených v regionu a DPH.

Díky navrhovaným změnám se má, podle vlády, výrazně zvýšit počet zaměnitelných léčivých přípravků, což povede ke zlepšení konkurenčního prostředí v oblasti zadávání veřejných zakázek, nižším nákladům za nákup léčiv ve zdravotnickém systému a ke zvýšení pokrytí zdravotní péče pro obyvatele.

Ruský prezident Vladimir Putin už dříve nařídil vládě objasnit postup pro určování zaměnitelnosti léčiv. President rovněž pověřil Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Federální antimonopolní službou vypracováním akčního plánu pro stanovení zaměnitelnosti léčiv pro lékařské použití na období 2018–2021.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.