Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouské lékárny kontrolují očkovací průkazy a radí lidem k očkování

Vloženo: 15.10.2019, 06:10 | Čteno: 14721×
FOTO: APATYKÁŘ®

Podobně jako jiné země i Rakousko vyzvala EU, aby aktivně bojovalo s nízkou proočkovaností a odmítáním očkování. Rakouští lékárníci se proto k výzvě připojili a nabízejí jak levnější vakcíny, tak speciální poradenství k očkování i kontrolu očkovacích průkazů.

Společná informační kampaň

Od 1. do 19. října běží ve všech rakouských lékárnách společná akce Rakouské lékárnické komory, Rakouského svazu lékárníků a Rakouské asociace výrobců vakcín. Lidé si mohou nechat zkontrolovat očkovací průkaz v jakékoli lékárně a získat informace o nezbytném očkování.

Zvláštní pozornost je pak věnována dospělým, zejména starším občanům. Především u nich je důležité očkování proti chřipce či pneumokokům před začátkem zimy.

Skepse k očkování

Jak uvedl při startu akce Univ. Prof. Dr. Herwig Kollaritsch z Centra pro cestovní medicínu ve Vídni, očkování je v Rakousku velmi emotivním tématem. V očkovací praxi často zažívá lidi, kteří jsou vůči očkování skeptičtí, aniž by sami věděli proč.

Stávající skepticismus je, podle něj, často podporován (údajnými) incidenty souvisejícími s očkování prostřednictvím sociálních médií a zpráv z médií. Navíc mladí lidé často ani nevědí, co mohou infekční nemoci, jako jsou spalničky, způsobit.

Kromě toho změny v očkovacím kalendáři vedly k tomu, že 25 až 35letí dostali pouze jednu vakcínu proti spalničkám/příušnicím namísto požadovaných dvou proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám (MMR).

Lékárna je proto důležitým místem pro oslovení právě této skupiny mladých dospělých. To platí také pro mnoho dalších očkování, jako je očkování proti klíšťové encefalitidě nebo HPV.

Nedostatečná proočkovanost

Prim. Univ. Doc. Dr. Christoph Wenisch z oddělení infektologie a tropické medicíny z vídeňské nemocnice Kaiser-Franz-Josef-Spital zase kritizuje nízkou proočkovanost proti chřipce. I on vnímá důležitou roli lékáren při poradenství a propagaci tohoto očkování.

Stejně jako u chřipky, vnímá Dr. Michael Meilinger, vrchní lékař interního oddělení, ochranu před pneumonií. Mnoho lidí rizika podceňuje, i když mohou být velmi nebezpečná.

Kontrola očkovacích průkazů v lékárně

Ve všech rakouských lékárnách proto až do konce tohoto týdne běží kampaň, v rámci níž si může každý, kdo si není jistý, zkontrolovat očkovací průkaz a stav svého očkování. To platí také pro všechna ostatní očkování.

Cílem této kampaně je poskytnout přehled nezbytných očkování a správných intervalů jednotlivých dávek, nekomplikovaně a bez dlouhého objednání přímo v lékárně a podat doporučení založená na důkazech a v souladu s rakouským očkovacím plánem.

Lékárny tak lidem zkontrolují stávající záznamy v očkovacím průkazu a informují zájemce o povinném a doporučeném očkování.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.