Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Norským lékárnám přibyly nové úkoly a kompetence, ne však finance

Vloženo: 16.10.2019, 06:19 | Čteno: 14313×
FOTO: Apotek 1

Norské lékárny nedostávají žádnou finanční náhradu za dodatečné náklady, které jim vznikají v souvislosti s novými úkoly, které pro stát vykonávají. Státní rozpočet neupravuje ani příjmy lékárny spojené s výdejem léčivých přípravků na předpis (tj. výši marže).

FMD

Podle Norské asociace lékáren to vyplývá z návrhu státního rozpočtu, který byl představen. Lékárny letos zaznamenaly významné dodatečné výdaje, částečně kvůli řešení stále častějších výpadků léčivých přípravků a rovněž kvůli zavedení systému ověřování léčiv, který zabrání vstupu padělaných léčiv na trh.

To jsou úkoly, které stát lékárnám uložil, aniž by kompenzoval jejich práci navíc. Lékárny navíc významně investují do projektů elektronického zdravotnictví, z nichž mají prospěch pacienti.

Příjmy lékáren jsou v Norsku, obdobně jako v jiných evropských zemích, z velké části určovány státem, aniž by byl brán v úvahu růst mezd a cen. Celkově se jedná o více než milion NOK chybějící v příjmech lékáren.

Příští rok vyhodnotí Norská léková agentura ztráty lékáren. Asociace proto očekává, že výsledky tohoto vyhodnocení se promítnou do rozpočtu na rok 2021 a ztráty lékáren budou v roce 2021 sanovány.

Žádná nová opatření pro pacienty

Finanční prostředky na poradenské služby v lékárnách (Medisinstart nebo poradenství k inhalačním pomůckám) půjdou i v roce 2020. Jednoznačně však chybí podpora iniciativ v oblasti veřejného zdraví, jako je očkování v lékárnách a vývoj řešení elektronického zdravotnictví v segmentu farmacie.

Rozpočet také nijak neřeší náklady lékáren, které jim vznikají s výpadky léčiv. Stát poukazuje na probíhající legislativní práce a grant ve výši 4 mil. NOK pro Norskou lékovou agenturu, která se má problémem zabývat, resp. jej analyzovat.

Asociace poukazuje na dřívější zájem ministra zdravotnictví o lékárníky a služby lékáren, ten se však pomalu vytrácí. Podle ní nevyužívá systém plně znalostí lékárníků a nevidí potenciál v optimalizaci léčby lékárníky při současné úspoře.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.