Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Litva poskytne léky zdarma seniorům a zdravotně postiženým

Vloženo: 19.10.2019, 07:29 | Čteno: 13714×
FOTO: APATYKÁŘ®

Litevčané s nízkými příjmy obdrží bezplatně léčivé přípravky a lékařskou péči, kterou potřebují. Takové snížení finanční zátěže připravené Ministerstvem zdravotnictví schválil tento týden litevský parlament Seimas a vstoupí v platnost 1. července 2020.

Lidé si léčbu nemohou dovolit

Podle ministra zdravotnictví Dr. Aurelija Verygy jde o historický krok k dobrým životním podmínkám a sociální spravedlnosti obyvatel Litvy, protože finanční zatížení lidí s nízkými příjmy se výrazně sníží.

Podle ministra je nadále neúnosné, aby lidé, kteří nejvíce potřebují pomoc, měli zhoršený přístup. Proto chce, aby senioři a lidé se zdravotním postižením s malým měsíčním příjmem nemuseli nadále zvažovat vydání každého eura na základní léčivé přípravky nebo jiné zdravotnické potřeby.

Díky tomu řada lidí nedodržuje léčbu, protože si ji nemůže dovolit.

Pozměňovacích návrhů s různým omezením příslušných skupin obyvatel bylo několik. Přijat byl nakonec kompromisní návrh, na kterém se shodla výrazná většina poslanců.

Důchodci a zdravotně postižení

Předpokládá se, že bezplatná léčiva a zdravotní péče budou pro obyvatele ve věku 75 let a starší nebo se zdravotním postižením, přičemž jejich příjem za poslední měsíc je menší než 95 % životního minima. Výše důchodů a ostatních pojištěných příjmů bude stanovena na základě loňských minimálních potřeb spotřeby.

Tento model, který se již používá v sociálních státech, navrhla Litvě Mezinárodní organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

V současné době žije v Litvě asi 165 tis. lidí s nízkými příjmy. V roce 2017 byla podle údajů nejvyšší míra chudoby ve skupinách starších a zdravotně postižených. Lidé v těchto skupinách přitom potřebují lékařskou péči častěji než ostatní.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.