Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouský antimonopolní úřad doporučil rozšíření výdeje léčiv v ordinacích

Vloženo: 22.10.2019, 08:11 | Čteno: 13299×
FOTO: APATYKÁŘ®

Rakouský Spolkový úřad pro hospodářskou soutěž (BWB) zveřejnil druhou část své analýzy rakouského zdravotnického trhu zaměřující se na lékařskou a lékárenskou péči na venkově a návrhy na změny. Po první části zveřejněné loni v květnu opět rozčílil Rakouskou lékárnickou komoru. Navrhuje totiž další rozšíření výdeje léčiv v ordinacích bez současně platných omezení.

Klíčové návrhy změn

Úřad provedl další část analýzy zdravotnického trhu v Rakousku a konstatoval, že je příliš rigidní a nereaguje na současné potřeby doby. Díky tomu je stále těžší zajistit lékařskou péči především ve venkovských oblastech.

Navrhuje proto podporu celostátních dotací a finančních pobídek pro smluvní všeobecné lékaře ve venkovských oblastech.

Současně s tím doporučuje hloubkové a celostátní přehodnocení oboru všeobecného lékařství v teoretické a praktické části univerzitního vzdělání.

Rezidentní smluvní lékaři by měli získat další flexibilitu a možnosti rozvoje, přičemž by měla existovat opatření ke zvyšování povědomí (např. informační kampaň) s cílem zvýšit uznání smluvních všeobecných lékařů.

Velmi z lékárnického pohledu kontroverzní opatření pak navrhuje s ohledem na stávající tzv. domácí výdejny (výdejny léčiv přímo v ordinacích lékařů). Požaduje zákonné zrušení minimální vzdálenosti podle zákona o lékárnách ve vztahu k povolení provozování domácí lékárny v oblastech bez lékárny.

Dále navrhuje zrušení zvláštního ustanovení o minimální vzdálenosti (6 km) mezi domácí lékárnou a veřejnou lékárnou podle zákona o lékárnách v obcích s pouze jediným smluvním lékařem a jednou stávající veřejnou lékárnou. Místo toho chce právní rovnost veřejných lékáren a domácích lékáren.

Podle úřadu by se neměla vytvářet plánovaná místa jednotek primární péče na úkor praktických lékařů ve venkovských oblastech, nýbrž navrhovat systematické řízení pracovních míst pomocí transparentního souboru kritérií. Oprávnění provozovat lékařské domácí lékárny by bylo platné také pro jednotky primární péče, tj. nejen pro jednotlivé lékaře.

Co se týče pobočkových lékáren k hlavní (mateřské), úřad navrhuje zřídit nově až tři, včetně možnosti mobilního výdejního místa určeného např. pro výdej imobilním pacientům. Spolu s až třemi pobočkovými lékárnami by tak mohl lékárník obsluhovat mnohem větší spádovou oblast než dříve.

Pro mobilní výdejnu podléhající povolení musí být (minimální) kritéria týkající se posouzení potřeb upravena Rakouskou lékárnickou komorou. Alternativně by bylo možné si představit, že v případě neexistence mobilní výdejny ve spádové oblasti, bylo by povolení uděleno v každém případě, ledaže by lékárnická komora prokázala, že není potřeba.

Pobočkové lékárny by měly mít – pokud neexistují přesvědčivé důvody v jednotlivých případech – trvalou platnost. Ochranná doba pobočkové lékárny by měla běžet souběžně s licenčním obdobím mateřské lékárny.

Změny úřad navrhuje i s ohledem na otevírací dobu, která by měla reflektovat změny v celém maloobchodním sektoru a být přátelštější k pacientům.

Lékaři jásají

Doporučení antimonopolního úřadu přivítala Rakouská lékařská komora, pro kterou jde o potvrzení jejích dlouhodobých vizí. Jak uvedla, během posledních let bylo v Rakousku nově otevřeno 155 veřejných lékáren, naopak více než 100 domácích lékáren lékařů bylo zrušeno (celkem jich je 840 oproti 1372 veřejným lékárnám).

Veřejné lékárny se přitom nacházejí v hustě obydlených částech země, na venkově nejsou. Právě proto jsou zde, podle lékařů, lékařské výdejny potřeba a je dobře, že úřad chce zrušit omezení pro jejich vznik.

Podle lékařů jsou návrhy úřadu s ohledem na vývoj na trhu logické a liberalizace velmi rigidního lékárenského trhu je nutná.

S tím logicky nesouhlasí Rakouská lékárnická komora a upozorňuje, že úřad narušuje osvědčenou oddělenou spolupráci obou profesí. Tzv. princip čtyř očí zaručuje nezávislost léčby – lékař léčbu nastavuje, lékárník kontroluje, aby nedošlo k chybě. Tím je zajištěna maximální bezpečnost pacienta.

V případě posílení výdeje v ordinacích by mohl ekonomický přístup převážit nad nezávislostí (lékař si současně sám určuje, co vydá a bude sledovat ekonomické zájmy).

Podle lékařů však odpor proti domácím lékárnám jen ukazuje, že lékárníkům jde o ekonomický zájem, nikoli o pacienty.

Lékárníci změny navrhli před dvěma lety

Každopádně již v roce 2017 lékárnická komora navrhla systémové změny posilující zásobování léčivy. Co se týče otevírací doby, navrhla kopírování ordinační doby lékařů v místě, popř. s možností rozšířit ji až o 72 hodin dle jiných komerčních zařízení.

Navrhla i mobilní výdejny pro možnost zásobovat pacienty u lůžka, aby se posílila funkce místní péče veřejné lékárny. V péči o pacienty v pečovatelských domovech lékárna zaručuje, že budou požadované léčivé přípravky dodány rychle a podle potřeby.

Pobočkové lékárny veřejných lékáren pak mají zajistit dodávku léčiv, pokud provoz veřejné lékárny není v dané oblasti ekonomicky smysluplný. Zřízení pobočkových lékáren je možné pouze ve městech bez vlastní veřejné lékárny.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.