Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Litevští lékárníci by mohli od příštího roku očkovat

Vloženo: 24.10.2019, 06:10 | Čteno: 12395×
FOTO: APATYKÁŘ®

Litevské Ministerstvo zdravotnictví navrhuje rozšířit seznam poskytovatelů, kteří mohou očkovat, aby se zvýšila proočkovanost obyvatelstva. Navrhuje, aby nově mohli očkovat i zdravotní sestry a porodní asistentky v léčebných zařízeních a speciálně proškolení lékárníci v lékárnách.

Sestry a porodní asistentky

Očkování pro zdravotní sestry a porodní asistentky je stanoveno ministerským nařízením, které nabývá účinnosti tento týden. Možnost očkování v lékárnách je však stanovena zákonem, který podléhá koordinaci mezi veřejností a zúčastněnými stranami. Pokud budou lékárny připraveny, mohli by certifikovaní lékárníci zahájit očkování od října 2020.

Ministr zdravotnictví Dr. Aurelijus Veryga doufá, že tyto navrhované změny pomohou snížit zátěž rodinných lékařů a usnadní přístup lidí k očkování.

V současnosti musí každý, kdo chce být očkován, i když je zdravý, čekat u svého rodinného lékaře. Pokud by ministerské návrhy vstoupily v platnost, očkování by bylo sndno dostupné, někdy i bez návštěvy zdravotnického zařízení, jako je lékárna.

Ministerstvo věří, že se díky tomu stane očkování přitažlivější pro občany, kteří se bojí front a současně se rovnoměrněji rozdělí pracovní zátěž mezi zdravotníky.

Nařízení ministra stanoví, že zdravotní sestry a porodní asistentky budou moci samy vyhodnotit zdravotní stav pacienta vyplněním speciálního dotazníku, a pokud jsou pacienti zdraví (děti i dospělí), obdrží všechny vakcíny. Například, pokud je dítě zdravé, může také dostat vakcíny, které jsou naplánovány v očkovacím kalendáři.

Plně v kompetenci praktických lékařů zůstanou pacienti, kteří spadají do rizikové skupiny. Stejně jako dosud bude očkování dostupné lékařům všech specializací v rámci jejich kompetence a rozhodnutí o provedení očkování mohou či nemusejí přijmout nejen rodinní lékaři, ale také zdravotní sestry a porodní asistentky.

V případě zdravotních sester a porodních asistentek, které budou nabízet očkování, bude zapotřebí dalšího profesního rozvoje, aby byla zajištěna bezpečnost pacientů.

V současné době mohou provádět očkování sestry a porodní asistentky v řadě zemích Evropské unie, jako je Spojené království, Finsko, Norsko, Nizozemsko a dokonce už 10 let v Estonsku. Stejně tak v USA, Japonsku, Jižní Koreji.

Očkování v lékárně

Kromě toho se plánuje umožnit očkování zájemců i v lékárnách, a to zařazením lékárníků po příslušné edukaci a speciální praxi na seznam zdravotnických pracovníků podle zákona. Jedná se o inovaci, která dosud neexistovala.

Pokud by tyto návrhy vstoupily v platnost, mohl by tento specialista po vyhodnocení zdravotního stavu posoudit (pouze u dospělých osob) vhodnost očkování proti chřipce, spalničkám nebo klíšťové encefalitidě.

Očkování by nebylo povinné pro všechny lékárny. Návrh předpokládá, že bude na samotných lékárnách, aby se rozhodly, zda by za určitých podmínek chtěly tuto službu poskytovat.

Především by musely mít své prostory upraveny tak, aby mohly poskytovat kvalitní a bezpečnou službu. Lékárníci, kteří se rozhodnou, že chtějí očkovat, by rovněž museli absolvovat rozšířený vzdělávací program a získat osvědčení.

Evropská zkušenost

Každopádně ministerstvo službu prosazuje, protože by lékárníci mohli přispět k veřejnému zdraví a přiblížit se tak cíli Světové zdravotnické organizace (WHO) 75 % očkované populace.

V současné době očkují lékárníci v sedmi evropských zemích, Irsku, Portugalsku, Francii, Dánsku, Švýcarsku, Norsku a Velké Británii. Například počet lidí očkovaných v irských lékárnách od roku 2011 každoročně roste a nyní dosahuje téměř 15 % všech očkováných proti chřipce.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.