Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Němečtí lékárníci i lékaři odmítají slevové soutěže pojišťoven

Vloženo: 27.10.2019, 06:27 | Čteno: 11647×
FOTO: APATYKÁŘ®

Problémy s dodávkami léčiv jsou stále běžnější a dělají starosti i německým lékárníkům a lékařům. Aby se zabránilo problémům s dodávkami, požadují Zemská lékařská komora a Zemská lékárnická komora spolkové země Rheinland-Pfalz, aby se výroba kritických léčivých přípravků vrátila do Evropy a odmítají rovněž slevové tendry zdravotních pojišťoven.

Zpět do EU

Farmaceutický průmysl přemístil z finančních důvodů výrobu účinných látek (API) do zahraničí, většinou do třetích zemí. Počet výrobců API po celém světě výrazně poklesl, protože byly uzavřeny výrobní závody. Mnoho léčiv se nyní vyrábí v Indii a Číně.

Podle lékařů a lékárníků to také může způsobit problémy s kvalitou, protože v rozvíjejících se zemích mimo Evropu se vyrábí za jiných podmínek, než v EU.

V lékárnách musí nyní zaměstnanci strávit kolem 10 % své pracovní doby řešením výpadků. Dr. Andreas Kiefer, prezident Zemské lékárnické komory Rheinland-Pfalz kritizuje nízké skladové zásoby farmaprůmyslu, kdy v některých případech jsou přípravky vyráběny až na základě objednávky.

Chápe, že výroba „v čase potřeby“ sice šetří výrobcům peníze, ale pro lékárníky je stále obtížnější najít pro pacienty odpovídající náhradní léčivé přípravky.

Velkou starost nyní německým lékárníkům činí důležité léčivé přípravky, jako jsou analgetika, antihypertenziva, inhibitory protonové pumpy, vakcíny nebo antidepresiva, které jsou často nedostupné. To je neudržitelné, což potvrzuje i jeho kolega Dr. Günther Matheis, president lékařské komory.

Ne slevovým soutěžím

Obě komory se shodují, že je nutná větší transparentnost výrobců, odmítají slevové soutěže zdravotních pojišťoven a požadují rovněž pobídky pro výrobu důležitých účinných látek v Evropě.

Přesun výroby léčiv zpět do Evropské unie má podle jejich názoru jasné výhody. Jsou zde vyšší výrobní standardy, lepší kontrola výroby, kratší cesty dodání a rychlejší zpětná vazba od místních lékáren. Vyšší skladovací kapacity pro léky důležitých pro léčbu by také mohly překlenout krátkodobé výpadky v dodávkách.

V současné době má Spolkový ústav pro léčiva a zdravotnické prostředky ve svém přehledu celkem 259 hlášení o problémech s dodávkami humánních léčivých přípravků (stav k říjnu 2019). Tento seznam ukazuje dotčené léčivé přípravky a jejich různé lékové formy.

Obě komory žádají spolkovou vládu, aby zajistila dostatečné zásoby léčivých přípravků nebo aby vydali příkaz k zajištění zásob. Kromě toho musí být pro výrobce povinné včas hlásit předvídatelné výpadky v zásobování.

Negativní příklad pro ČR

Na problém tzv. slevových soutěží dlouhodobě upozorňuje také portál APATYKÁŘ®. V ČR se totiž v posledních měsících objevily návrhy podobné soutěže zavést, překvapivě přímo od některých zástupců lékárníků (naposledy tento týden na Sněmu pražských okresních sdružení, kde se diskuzního panelu zúčastnil i lékárník a provozovatel portálu PharmDr. Martin Dočkal).

Dlouhodobé zkušenosti německých lékárníků s rabatovými smlouvami však jednoznačně potvrzují, že tato cesta není správná a očekávané přenesení části slev z pojišťoven na lékárny je iluzorní. Německé pojišťovny nepřesouvají slevy ani do lékáren ani pacientům na snížení povinné spoluúčasti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.