Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Němečtí výrobci: Za výpadky stojí i slevové soutěže pojišťoven a závislost na jednom výrobci

Vloženo: 28.10.2019, 07:46 | Čteno: 11683×
FOTO: APATYKÁŘ®

Německé sdružení generických farmavýrobců Pro Generika kritizuje přístup německých politiků. Podle něj neexistuje žádný „Plán B“ při výrobě generik – pro nejdůležitější účinné látky existuje na trhu v Německu pouze jeden hlavní dodavatel. Vyplývá to z analýzy Institutu pro průzkum trhu INSIGHT Health, kterou si sdružení nechalo zpracovat.

Závislost na jednom výrobci

Ve svém průzkumu se odborníci zabývali otázkou, jak vysoký byl tržní podíl lídrů trhu u 200 nejprodávanějších generických účinných látek. U více než poloviny těchto účinných látek nese jeden výrobce hlavní nápor nabídky (z 50 % nebo více).

To je však z pohledu péče nebezpečné, protože v případě selhání hlavního dodavatele nemohou ostatní výrobci tuto ztrátu výroby nahradit.

Tři příklady

Sdružení tuto obavu ilustruje na třech příkladech z poslední doby. V případě kombinace účinných látek tilidin a naloxon, která se používá při silné bolesti, bylo v roce 2018 vydáno více než 5 mil. balení.

Dodávky přitom zajišťoval z 87 % pouze jeden výrobce. Naproti tomu zbývajících 5 dodavatelů dodalo pouze 13 % požadovaných balení.

V případě sedativa diazepamu bylo v roce 2018 dodáno přibližně 865 tis. balení. Jeden výrobce byl přitom zodpovědný za dodávku 76 %, za zbývajících několik málo procent bylo odpovědných dalších 8 společností.

Konečně u léčiva na srdce molsidomin bylo v roce 2018 vydáno více než 656 tis. balení a jeden výrobce zabral 75 %. Výroba zbývajících balení si mezi sebe rozdělilo dalších 8 společností.

Za výpadky slevové soutěže

U obratově silných léčivých přípravků tedy nastala v dodávkách situace, která začala před lety na menších trzích účinných látek. V důsledku rabatové smlouvy (slevové soutěže) se zdravotními pojišťovnami a souvisejícího cenového tlaku je do zásobování zapojeno stále méně a méně společností.

To však může vést k tomu, že pacienti nedostanou léčivé přípravky, které potřebují. Výpadky na trhu tedy nejsou způsobeny pouze problémy s výrobou, ale také rabatovými smlouvymi – nezřídka je tržní podíl připadající pouze na jednoho výrobce 50 % a více.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.