Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Estonský soud: Většinový podíl lékárníka v lékárně neplatí, pokud byla žádost o licenci podána před reformou

Vloženo: 01.11.2019, 05:42 | Čteno: 9518×
FOTO: APATYKÁŘ®

Minulý týden rozhodl Obvodní soud v estonském Tartu o dalším soudním sporu o licenci na provoz lékárny, o kterou bylo požádáno před legislativní změnou, která povoluje provoz lékáren pouze většinově vlastněných lékárníky.

Původní spor

Podle rozhodnutí byla Státní léková agentura oprávněna udělit licenci k provozování lékáren společnosti Samfred i přesto, že při vydání licence neměl lékárník většinový podíl. V době podání žádosti totiž nová legislativa ještě neplatila, byť rozhodnutí vydala až po novelizaci zákona a tedy v platnosti změny.

Společnost Nurme Apteek napadla rozhodnutí lékového regulátora, který vydal (24. dubna 2015) licenci pro veřejnou lékárnu Samfred.

Řízení o podání žádosti bylo zahájeno před vstupem požadavku většinového vlastnictví podílu lékárníkem v platnost (20. března 2015) a v případě žádostí podaných před tímto datem nemusel být žadatelem o licenci k provozu veřejné lékárny farmaceut.

Žalobce nesouhlasil s rozhodnutím o zamítnutí jeho správní žaloby v červnu 2016 podal žalobu u Obvodního soudu v Tartu. Ten dal v dubnu 2017 společnosti zapravdu a postoupil věc k novému posouzení Správnímu soud.

Mezitím podala společnost Samfred u soudu žádost o ukončení řízení, protože v tomto místě již neposkytuje lékárenské služby. Nurme Apteek přesto trvala na své původní žalobě a v lednu 2018 podala u soudu návrh na změnu nároku a požadovala uznání protiprávnost rozhodnutí lékové agentury ze dne 24. dubna 2015.

V říjnu 2018 Správní soud v Tartu odvolání vyhověl a konstatoval, že je třeba většinový podíl lékárníka. Proti tomu se odvolalal léková agentura k obvodnímu soudu a ten v říjnu 2019 odvolání vyhověl.

Úřad pro hospodářskou soutěž rovněž prozkoumal možné spojení žadatele s farmaceutickým velkoobchodem a výrobcem léčivých přípravků a v dané době neexistovaly žádné zakázané vazby ani při následných kontrolách.

Žadatel tak splnil požadavky a lékový regulátor vydal společnosti Samfred licenci k provozování veřejné lékárny.

Žalobce je ale toho názoru, že požadavek na vlastnictví většinového podílu lékárníka měl být uplatněn u žadatele o povolení k činnosti, přestože prováděcí zákonné ustanovení stanovilo výjimku.

Žalobce rovněž nesouhlasí s posouzením Úřadu pro hospodářskou soutěž, podle kterého neexistuje provázanost lékárny s velkoobchodem a výrobcem léčivých přípravků.

Soud nicméně potvrdil, že žádost byla podána před platností nové legislativy, proto je platná. Proti rozhodnutí lze podat odvolání k Nejvyššímu soudu do 30 dnů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.