Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švýcarský regulátor analyzoval nelegálně dovezený tadalafil, výsledky jsou děsivé

Vloženo: 03.11.2019, 08:36 | Čteno: 8211×
FOTO: Swissmedic

Přípravky na erektilní dysfunkci vedou již několik let statistiku léčiv nelegálně dovezených do Švýcarska. Tato receptově vázaná léčiva jsou obvykle dovážena bez nezbytných předchozích lékařských prohlídek. V mnoha přípravcích přitom není účinná látka, která je na nich uvedena, někdy jsou naopak předávkované.

Cíleně tadalafil

Předchozí analýzy Švýcarské lékové agentury Swissmedic ukázaly, že kvalita těchto produktů je často nízká. Z tohoto důvodu Swissmedic už několik týdnů vyšetřuje nelegálně dovezené a zabavené produkty ve své vlastní laboratoři.

Regulátor se tentokrát zaměřil na přípravky obsahující účinnou látku tadalafil. Téměř polovina analyzovaných vzorků byla potenciálně škodlivá nebo neúčinná.

Zjednodušený postup

Švýcarská celní správa a Swissmedic zpracovávají od začátku roku 2019 nelegálně dovážené drogy pomocí tzv. zjednodušeného postupu. Ten umožňuje detekovat více nelegálních zásilek a vyřadit je z oběhu.

Tento postup byl testován v roce 2018 jako součást pilotního projektu proti nezákonnému dovozu produktů na erektilní dysfunkci. V rámci postupu jsou zabaveny nezákonné zásilky a nejsou účtovány žádné administrativní náklady, pokud se příjemci dohodnou, že zboží bude zničeno.

V případě opakovaného dovozu je zahájeno řádné zpoplatněné správní řízení a v případě nezákonného dovozu velkého množství léčivých přípravků je dokonce zahájeno trestní řízení.

Klíčová zjištění

Letos Swissmedic analyzoval ve své laboratoři zabavené produkty s deklarovanou účinnou látkou tadalafil. Téměř polovina vyšetřovaných vzorků měla nízkou kvalitu a neobsahovala to, co bylo uvedeno na obalu.

Většina přípravků neobsahovala účinnou látku ve správném množství, jeden produkt obsahoval pouze osminu deklarovaného množství, u jiného bylo dvaapůlkrát vyšší než bylo uvedeno.

U jednoho preparátu s doplňkem názvu „Super active“ bylo všech šest analyzovaných vzorků silně poddávkováno. Sedm produktů pak obsahovalo nesprávné léčivo (jiné inhibitory PDE-5 pro léčbu erektilní dysfunkce), jedno léčivo bylo kontaminováno jinými látkami, jako je paracetamol.

12 % všech vzorků bylo záměrně předávkováno. Jedna tableta obsahující 80 mg účinné látky obsahovala čtyřnásobek maximální denní dávky nebo 16násobek doporučeného množství pro denní použití tadalafilu v nízkých dávkách.

Tato předávkování jsou zvláště znepokojivá, protože účinná látka se v těle rozkládá jen relativně pomalu. Zvýšené dávky nejsou účinnější, ale riziko nežádoucích vedlejších účinků, jako je hypotenze nebo alergická reakce, jsou vyšší.

Zejména u osob s rizikovými faktory mohou nastat velmi závažné stavy srdečních arytmií nebo dokonce infarkt. Vyšší dávkování přitom není lékařsky odůvodněné a pravděpodobně se používá výhradně jako další „prodejní argument“.

Podrobné výsledky

U 67 ze 140 analyzovaných produktů byly zjištěny následující nedostatky v kvalitě – špatn dávka (52 vzorků, 37 %), výrazně vyšší dávka (21 vzorků, 15 %), téměř žádný obsah účinné látky (8 vzorků, 6 %), jiné než deklarované látky (6 vzorků, 4 %).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.