Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Švédsko převádí tablety a kapsle s diklofenakem na recept

Vloženo: 04.11.2019, 19:33 | Čteno: 7355×
FOTO: Läkemedelsverket

Švédská léková agentura rozhodla, že tablety a kapsle obsahující diklofenak budou od 1. června 2020 dostupné pouze na lékařský předpis. Studie z roku 2018 naznačuje, že dříve známá rizika kardiovaskulárních vedlejších účinků lze pozorovat i při nižších dávkách a kratší době léčby.

EU přezkum

Diklofenak patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých látek (NSAID), má protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky a používá se především při léčbě mírné až střední bolesti.

Lékové úřady EU dlouhodobě pečlivě sledují bezpečnost skupiny NSAID. Předchozí přezkumy odhalily mírně zvýšené riziko kardiovaskulárních vedlejších účinků diklofenaku ve srovnání s jinými NSAID.

Pacienti se závažným kardiovaskulárním onemocněním, oběhovými problémy nebo pacienti, kteří dříve prodělali infarkt nebo cévní mozkovou příhodu, by neměli diklofenak používat. Pacienti s jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka nebo kouření, by měli diklofenak používat pouze po pečlivém zvážení.

V komplexní studii z roku 2018 bylo u mužů a žen všech věkových skupin pozorováno zvýšené riziko fibrilace síní, cévní mozkové příhody, srdečního selhání, infarktu myokardu a úmrtí, a to i při nižších dávkách diklofenaku (méně než 100 mg/den) a kratší době léčby.

Přestože je absolutní počet pacientů postižených tímto typem závažných kardiovaskulárních příhod omezený, švédský regulátor zdůrazňuje skutečnost, že prodeje bez lékařského předpisu se týká samoléčby s krátkodobým užíváním pro méně závažná onemocnění.

Na základě této studie byly členské státy EU ve společném periodickém přezkumu bezpečnosti diklofenaku vyzvány, aby na vnitrostátní úrovni přehodnotily výdej diklofenaku na předpis.

Podle švédského regulátora podporuje nová studie zvýšené riziko kardiovaskulárních vedlejších účinků, o nichž je známo, že existují i ​​při nižších dávkách a při krátkodobém použití.

Vyšší bezpečnost

Rozhodnutí převést diklofenak pouze na předpis proto zvyšuje bezpečnost pacienta, protože umožňuje lékařům informovat pacienty o rizicích a částečně provést celkové posouzení toho, zda existuje a jak vysoké kardiovaskulární riziko.

Pro samoléčbu mohou být místo toho použity léčivé přípravky obsahující paracetamol, ibuprofen nebo naproxen. Konkrétní individuální poradenství o tom, jak léčit různé typy bolesti může podat lékárník.

Použití diklofenaku vydávaného na lékařský předpis není rozhodnutím agentury ovlivněno. Riziko kardiovaskulárních vedlejších účinků se nevztahuje na topické přípravky s obsahem diklofenaku.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.