Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nemocniční lékárníci vyzvali EK, aby řešila výpadky léčiv

Vloženo: 07.11.2019, 15:46 | Čteno: 4913×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dne 7. listopadu 2018 zveřejnila Evropská asociace nemocničních lékárníků (EAHP) výsledky svého průzkumu výpadků léčivých přípravků v roce 2018. Výsledky zdůrazňují, že výpadky zůstávají hlavním problémem pro pacienty v evropských nemocnicích. Od zveřejnění posledních výsledků průzkumu EAHP v roce 2014 se problémy stále zhoršují.

Hlavní zjištění

Zejména procento nemocničních lékárníků, kteří uvádějí výpadky jako problém, pokud jde o poskytování nejlepší péče pacientům, zaznamenalo výrazný nárůst na 91,8 % respondentů, oproti 86,2 % v roce 2014, což podtrhuje, že výpadky jsou problémem jejich nemocniční lékárny.

Průzkumu se zúčastnilo 1666 respondentů ze 38 zemí. Nejčastěji byly hlášeny výpadky antibiotik, vakcín a onkologických léčiv. Více výpadků bylo zaznamenáno u generických léčiv (77 %) než u originálních (65 %).

67 % respondentů uvedlo, že v jejich zemi existuje nějaký systém hlášení výpadků, nicméně jen 56 % uvedlo, že je funkční a efektivní.

Mnoho nemocničních lékárníků zdůraznilo potřebu včasnějších a přesnějších informací o výpadcích. EAHP proto vyzývá všechny aktéry dodavatelského řetězce, Evropskou komisi a vlády členských států, aby pomohly zlepšit shromažďování informací o výpadcích léčivých přípravků v Evropě.

Pouze komplexní komunikační strategie týkající se výpadků zaměřená na všechny evropské státy zajistí, aby všichni aktéři dodavatelského řetězce, včetně nemocničních lékárníků, dostávali odpovídající informace o výpadcích ve svých zemích.

Evropské řešení

Vzhledem k tomu, že nedostatek léčiv v posledních čtyřech letech neustále rostl, je rovněž třeba na evropské úrovni zkoumat primární příčiny.

Už po zveřejnění výsledků za rok 2014 EAHP vyzvala Evropskou komisi, aby provedla šetření na nejvyšší úrovni s cílem lépe porozumět přesným faktorům, které vedou k přeshraničním výpadkům léčivých přípravků, a posoudit její roli při sbližování států s cílem řešit tuto otázku.

Vzhledem k rostoucímu počtu respondentů, kteří uvádějí, že výpadky jsou významným problémem, pokud jde o poskytování nejlepší péče pacientům, EAHP naléhavě žádá Evropskou komisi, aby se zavázala pracovat na určení hlavních příčin nedostatků s cílem zlepšit výsledky pro pacienty v EU.

Průzkumu výpadků léčivých přípravků v roce 2018 ukazuje, že situace se v evropských nemocnicích v letech 2014-2018 zhoršila. EAHP je tímto vývojem velmi znepokojena, protože pacientům hrozí zhoršení jejich zdravotního stavu, pokud včas nedostanou předepsané léčivé přípravky.

Současně se snižuje doba, po kterou se mohou různí zdravotničtí pracovníci věnovat pacientům díky tomu, že stále více svého pracovního času musejí věnovat řešení výpadků.

Nový průzkum 2019

EAHP spouští nový průzkum v roce 2019, a to od dnešního dne do 13. ledna 2020, aby bylo možné shromáždit informace od zdravotnických pracovníků pracujících v nemocničním prostředí a od pacientů, které během léčby zasáhl výpadek léčiv.

Průzkum se snaží zjistit příčiny a dopady výpadků léčivých přípravků na pacienty v evropských nemocnicích a možná řešení. Na rozdíl od předchozích průzkumů se letošní šetření zaměří na všechny zdravotnické pracovníky pracující v nemocničním prostředí a na pacienty, kteří během pobytu v nemocnici trpěli výpadky léčivých přípravků.

EAHP obhajuje problematiku výpadků léčivých přípravků více než deset let a provedla několik cílených průzkumů. Doufá, že shromáždí další důkazy, které přesvědčí Evropskou komisi o potřebě provést celoevropské šetření příčin nedostatku léčiv ve veřejném i nemocničním sektoru.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.