Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ukrajina rozbíhá pilotní projekt ověřování léčiv

Vloženo: 15.11.2019, 06:01 | Čteno: 15558×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny schválilo seznam léčivých přípravků, pro které bude zavedeno označení kontrolními (identifikačními) prvky a jsou v oběhu k 15. říjnu 2019. Obsahuje 21 položek léčiv.

Pilotní projekt

Ministerské usnesení ze dne 24. července 2019 zavedlo od 1. září 2019 do 31. prosince 2020 pilotní projekt zavedení kontrolních (identifikačních) znaků a provádění monitorování obchodování s léčivy.

Podle tohoto usnesení muselo Ministerstvo zdravotnictví schválit seznam účastníků pilotního projektu do 10. září 2019, ale reálně byl schválen až 11. října 2019.

Zahrnoval 12 členů, včetně výrobců léčiv, lékáren, distributorů, dodavatelů pro sterilní přípravu a vývojáře mobilních aplikací pro čtení produktových kódů pro získání informací o pravosti.

Do 1. prosince by také Ministerstvo hospodářského rozvoje, obchodu a zemědělství Ukrajiny mělo zajistit vytvoření a fungování jednotného státního systému pro monitorování oběhu léčivých přípravků.

Dne 29. srpna 2019 předložilo Ministerstvo zdravotnictví k projednání návrh dokumentu, který navrhl odložit zahájení pilotního projektu o jeden rok.

Nekompatibilita s EU směrnicí

Projekt byl podporován Evropskou podnikatelskou asociací, i když ta zdůrazňovala potřebu odložení ne o rok, ale o dva roky.

Podle představitelů asociace by bylo možné vybudovat multikomponentní 2D kódovací systém pro léčiva, který by zohledňoval všechny zúčastněné hráče na trhu a státní orgány, protože v současné době není ministerské usnesení harmonizováno s právními předpisy Evropské unie, pokud jde o požadavek na 2D kód.

Příslušný návrh usnesení však nebyl nikdy přijat. V důsledku toho se mezinárodní výrobci léčiv v současné době nemohou účastnit pilotního projektu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.