Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nadace zprostředkovávaly uplácení pacientů farmafirmami, zaplatí za to 6 mil. USD

Vloženo: 16.11.2019, 08:14 | Čteno: 16175×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dvě americké nadace, Chronic Disease Fund a Patient Access Network Foundation, zaplatí 2 mil. USD a 4 mil. USD za urovnání obvinění, že porušily zákon o falešných nárocích tím, že farmaceutickým společnostem umožnily vyplatit úplatky pacientům zdravotního programu Medicare, kteří užívají léčivé přípravky těchto společností.

Aktuální urovnání se vztahuje k případu farmaceutických společností Astellas Pharma a Amgen, o kterém portál APATYKÁŘ® informoval v dubnu 2019, kdy obě zaplatily celkem 124,75 mil. USD za urovnání obvinění z korupce právě prostřednictvím těchto nadací.

Nepřímé úplatky

Vláda ve své žalobě tvrdí, že obě nadace spolupracovaly s různými farmaceutickými společnostmi při navrhování a provozování určitých fondů, přes které přesouvaly peníze od společností k pacientům užívajícím specifické léčivé přípravky těchto farmaceutických společností.

Tato schémata umožnila farmaceutickým společnostem zajistit, aby pacienti programu Medicare nepocítili vysoké ceny, které si společnosti účtovaly za své přípravky, protože nic neplatili.

Programy také minimalizovaly možnost, aby šly peníze společností pacientům, kteří užívají konkurenční léčivé přípravy jiných společností.

Povinná spoluúčast

Pokud příjemce podpory Medicare získá receptový přípravek, na který se vztahuje pojistné krytí dle programu Medicare Part B nebo Part D, může být od něj vyžadována finanční spoluúčast.

Americký Kongres zahrnul požadavek na spoluúčast v programu Medicare z části proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své léčivé přípravky.

Protikorupční zákon pak zakazuje farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit, přímo nebo nepřímo, jakoukoli odměnu, která zahrnuje peníze nebo jakoukoli jinou hodnotnou věc, aby motivovaly pacienty programu Medicare ke koupi léčiv dané společnosti.

Zákon dále zakazuje třetím stranám, jako jsou nadace, aby se domouvaly s farmaceutickými společnostmi na porušení protikorupčního zákona.

7 přípravků

Americká vláda tvrdila, že od roku 2010 do roku 2014 se Chronic Disease Fund domluvila s pěti farmaceutickými společnostmi – Novartis, Dendreon, Astellas, Onyx a Questcor – aby přes ni mohli vyplácet provize pacientům, kteří užívají jejich léčivé přípravky. Konkrétně se jednalo o přípravky Afinitor, Provenge, Xtandi, Kyprolis a Acthar Gel.

Dále tvrdí, že od roku 2011 do roku 2014 postupovala stejně nadace Patient Access Network Foundation u jiných čtyř farmaceutických společností – Bayer, Astellas, Dendreon a Amgen. Konkrétně u přípravků Xofigo, Xtandi, Provenge a Sensipar.

Výše oznámených dohod byla stanovena na základě analýzy schopnosti každé nadace zaplatit po přezkoumání její finanční situace.

Dohoda o korporátní integritě

Obě nadace také uzavřely tříletou dohodu o korporátní integritě se s Úřadem hlavního vyšetřovatele jako součást příslušných dohod. Ta mj. vyžaduje, aby nadace prováděla opatření určená k zajištění toho, aby fungovaly samostatně a aby jejich dohody a interakce s dárci ze strany farmaceutických výrobců byly v souladu se zákonem.

Posouzení dopadů navíc vyžaduje, aby osvědčení související s dodržováním předpisů pro správní rady a podrobné kontroly vydaly a učinily nezávislé kontrolní organizace.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.