Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Už dva roky funguje v Belgii hrazená služba Rodinný lékárník

Vloženo: 21.11.2019, 05:55 | Čteno: 14969×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dva roky funguje v Belgii v rámci veřejných lékáren služba Rodinného lékárníka. Lékárník udržuje kompletní a ověřený lékový plán každého pacienta a poskytuje jej pacientům a jejich zdravotnickému týmu. Za tuto službu lékárna obdrží za každého pacienta roční poplatek ve výši 31,80 EUR.

Historie služby

Dne 15. března 2017 podepsali belgičtí veřejní lékárníci víceletou dohodu s belgickým Ministerstvem zdravotnictví. Prvním milníkem implementace této dohody bylo zavedení konceptu rodinného lékárníka.

Podle ní si pacienti s chronickými nemocemi mohou od 1. října 2017 vybrat jako svého Rodinného lékárníka jakéhokoli lékárníka z veřejné lékárny a podepsat s ním dohodu o poskytované službě.

Tato služba spočívá v tom, že lékárník udržuje kompletní a ověřený lékový plán pro každého pacienta a poskytuje jej pacientům a jejich zdravotnickému týmu. Za tuto službu lékárna obdrží za každého pacienta roční poplatek ve výši 31,80 EUR (vždy zpětně za předchozí rok).

Lékárenský záznam

Lékárny nabízející tuto službu jsou povinny se připojit ke sdílenému lékárenskému záznamu, což je nástroj pro sdílení digitálních dat mezi lékárníky veřejných lékáren. Tento nástroj, který byl financován a vyvíjen Belgickou lékárnickou komorou, byl uveden do provozu v roce 2013.

Při spuštění služby rodinného lékárníka v říjnu 2017 bylo k nástroji připojeno 93 % všech lékáren v Belgii a měly aktivován svůj účet. O rok později už byla míra připojení až 99,9 % a míra aktivace až 97,3 %.

Sdílený lékárenský záznam umožňuje přístup k výdejním datům v připojených veřejných lékárnách za předpokladu, že spacienti udělili informovaný souhlas se sdílením digitálních dat, který je součástí dohody o službě rodinných lékárníků.

Systematická a strukturovaná registrace aktivně užívaných léčivých přípravků, včetně dávkování a – pokud je k dispozici – také indikace, umožňuje digitální sdílení lékových plánů.

Rodinní lékárníci zaznamenávají nejen všechny léčivé přípravky vydávané na předpis, ale i volně prodejné, jakož i všechny koupené doplňky výživy a zdravotnické prostředky. Tito lékárníci pak sdílejí lékové plány – pokud možno digitálně – s pacienty, jejich praktickými lékaři a případně zdravotními sestrami a nemocničním personálem.

Komora nyní vyvíjí mobilní aplikaci, která by měla být spuštěna v prvním čtvrtletí 2020. Tu by využívaly všechny lékárny. Nemá nahradit fyzický kontakt s lékárníkem, ale přes aplikaci mohou získat pacienti online kontakt se svým lékárníkem.

Poskytování spolehlivých informací o skutečně užíváných léčivých přípravcích pacienty praktickým lékařům, zdravotním sestrám a nemocničnímu personálu má samo o sobě hodnotu, protože žádný z nich dosud neměl přístup k úplným údajům o pacientově medikaci.

800 tis. pacientů

Od 1. října 2017 do 30. září 2018 bylo v Belgii registrováno cca 610 tis. pacientů, přičemž více než 1 z 20 belgických občanů a přibližně 1 ze 4 pacientů s chronickým onemocněním se do služby zaregistroval do konce prvního roku po spuštění služby. V současně době je registrováno více než 800 tis. pacientů.

Průměrný počet pacientů, kteří si vybrali svého rodinného lékárníka v lékárně byl 122 (medián 72). Více než 96 % všech lékáren zaregistrovalo alespoň jednu dohodu o službě.

Novou službu okamžitě přijala jak většina lékárníků, tak i pacienti. Průzkum, který v malém měřítku provedla komora navíc ukázal, že vypracování lékového plánu vedlo k odhalení nevhodného příjmu, nevhodného dávkování, neléčených interakcí a dokonce dublování léčivých přípravků téměř ve všech zúčastněných lékárnách.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.