Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Cílené poradenství pro astmatiky využilo v norských lékárnách už 200 tis. pacientů

Vloženo: 22.11.2019, 06:15 | Čteno: 14012×
FOTO: Apotek 1

Od spuštění služby poradenství v oblasti inhalačních technik v roce 2016 dostalo v norských lékárnách pomoc se správným používání inhalačních přípravků už více než 200 tis. pacientů s astmatem a CHOPN. Tato služba je hrazena státem a veřejné lékárny dostanou za každé takové poradenství u nového pacienta 80 NOK.

Počet konzultací se zvyšuje

Podle Norské asociace lékáren zlepšilo ​​díky poradenství v lékárně mnoho pacientů svou inhalační techniku. Počet poradenství se zvýšil z 55833 v roce 2018 na 60721 do konce října 2019.

Norský parlament schválil na tuto specializovanou službu financovanou z veřejných zdrojů 5 mil. NOK. Nicméně podle asociace se tohoto objemu peněz nepodařilo dosáhnout, přestože se počet konzultací v lékárnách neustále zvyšuje.

Až letos pravděpodobně poprvé lékárny splní cíl 62500 inhalačních konzultací ročně, od něhož je částka odvozena. Podle dosavadního vyhodnocení asociace (do 2Q2019), až 95 % všech lékáren dokončilo poradenství k používání inhalačních přípravků. Výsledky ukazují, že téměř 7 z 10 pacientů mělo špatnou techniku, což by mohlo znamenat, že jejich léčba nemusela být tolik úspěšná.

Poradenství k inhalátorům

Připomeňme, že Norsko tuto službu spustilo 1. března 2016 za osobní účasti ministra zdravotnictví Benta Høie v jedné z lékáren sítě Apotek 1 (Phoenix) v hlavním městě.

Zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů, přičemž lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po pužití.

Veřejné lékárny za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou 80 NOK. Jen za první rok jejího fungování službu využilo na 50 tis. pacientů.

Výsledky obou projektů poslouží jako podklad pro jednání zástupců lékárníků s vládou o jiném systému odměňování lékáren, přesněji navýšení peněz o fixní odměnu za podobné nadstandardní služby. Maržový systém není vzhledem ke stále snižujícím se cenám i nízko nastaveným hodnotám dostačující.

Nový systém by však neměl být jen čistě či většinově výkonový, protože zkušenosti ze světa ukazují, že takové nastavení není u lékáren vhodné a může být pro ekonomiku lékárny naopak rizikové.

Ostatně to dokazují také zkušenosti s úhradou právě služby k inhalačním konzultacím, kdy lékárníci sice dostanou proplacen výkon konzultace, nicméně na úkor své marže. Pokud je objem peněz alokovaný parlamentem na nadstandardní služby zastropován (oproti marži), obdrží lékárny paradoxně méně peněz, což je negativní zásah do jejich ekonomiky.

Studie účinnosti

Od září 2016 do března 2017 se lékárníci ve 42 norských lékárnách zúčastnili výzkumné studie, která posoudila účinek inhalačního poradenství. Výsledky ukazují, že inhalační technika pacientů se po cílené edukaci v lékárně výrazně zlepšila. To se týká jak nových, tak zkušených uživatelů.

Studie jednoznačně prokázala, že inhalační technika pacientů může být výrazně zlepšena pomocí cíleného poradenství, inhalace. Dokonce pacienti vykazují správnou inhalační techniku ​​i po 3 měsících.

Lékárna byla současně vyhodnocena jako vhodné místo pro poskytování služby, kdy lékárníci mohou poskytovat poradenství v běžném pracovním čase, přičemž mohou vykonávat standardní pracovní úkoly.

Údaje byly shromážděny lékárníky, kteří se účastnili studie v běžném pracovním čase. Na studii se podílelo 42 lékáren – 12 z každého řetězce (Apotek1, Boots a Vitusapotek), 5 nemocničních a 1 nezávislá lékárna. Studie byla provedena v období od září 2016 do března 2017. Celkově bylo realizováno 488 inhalačních poradenství u 405 pacientů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Do norské studie efektivity lékárenského poradenství se zapojí 130 lékárníků
» Do norské studie efektvity lékového poradenství se zaregistroval 1000. pacient
» Do norské studie lékárenského poradenství se zapsalo již více než 200 pacientů
» Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv
» Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje
» Norské lékárny provedly za první měsíc v rámci nové placené služby 470 konzultací
» Norské lékárny spustí od května další hrazenou odbornou službu
» Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
» Norské lékárny spustily studii na ověřění lékárenského poradenství
» Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky
» Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům
» Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům
» Norsko proplatí lékárnám poradenství k inhalátorům i příští rok, výrazně jim však zkrátí marži
» Norský regulátor chce tříletý odklad pro vyhodnocení lékárenských služeb
» Placené poradenství v norských lékárnách i bez doporučení lékaře
» Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně
» Poradenství k inhalátorům využilo více než 40 tis. pacientů, lékárníci žádají navýšení odměn
» První výsledky z norské studie potvrzují, že poradenství v lékárně může zvýšit kompliance
» Službu speciálního poradenství pro pacienty s astmatem a CHOPN využilo už 15 tis. lidí
» Švédsko se chce v lékárenském poradenství inspirovat Norskem
» V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok
» Za dva měsíce se do norské studie lékárenského poradenství zapojilo více než 500 pacientů
» Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.