Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Zpráva švýcarské pojišťovny: Potenciál úspor díky biosimilars nevyužit, nesprávné použití antibiotik

Vloženo: 23.11.2019, 07:55 | Čteno: 12986×
FOTO: Helsana

Náklady na léčivé přípravky činily ve Švýcarsku v roce 2018 přibližně 7,6 mld. CHF. Od roku 2010 se zvýšily o 46 %, přičemž polovina zvýšení připadá na imunosupresiva a protinádorová léčiva. Velký potenciál pro úspory nabízí především použití biosimilars (následných biologik). Je rovněž potřeba lépe používat antibiotika v ambulantní oblasti. To vyplývá z lékové zprávy švýcarské zdravotní pojišťovny Helsana.

Nejvíce imunosupresiva a cytostatika

Poslední zpráva zdravotní pojišťovny Helsana, která má více než 1,9 mil. pojištěnců, ukazuje, že lékové náklady na úkor základního zdravotního pojištění dosáhly v roce 2018 nového maxima a činily 7,6 mld. CHF.

Náklady na léčiva se od roku 2010 zvýšily o 46 %. Naproti tomu celkové náklady na zdravotní péči vzrostly výrazně méně – podle Federálního statistického úřadu o 26,7 %. Nejnovější nárůst byl však nižší než v předchozích letech díky cenovým revizím Federálního úřadu pro veřejné zdraví a exspirací řady patentů na některé originální léčivé přípravky.

Nejdražší lékovou skupinou byla opět imunosupresiva, těsně následována protinádorovými léčivy. V roce 2018 přišlo na trh celkem 22 nových léčiv, především v těchto dvou lékových skupinách.

Potenciál úspor u biosimilar nevyužitý

Velký potenciál úspor existuje u tzv. následných přípravků biologicky vyráběných léčivých přípravků, tzv. biosimilars. Švýcarští lékaři však stále předepisují převážně originální biologika.

Pojišťovna proto vybízí k vydání závazných předpisů, aby lékaři preferovali a předepisovali levnější alternativy. V opačném případě zůstává značný potenciál úspor ve švýcarském zdravotnickém systému nevyužit.

Preskripce antibiotik má rezervy

Z lékové zprávy rovněž vyplývá, že Švýcarsko není výjimkou s ohledem na celosvětový nárůst infekcí způsobených bakteriemi rezistentními na antibiotika.

Zpráva vyhodnocuje recepty na antibiotika v ambulantní oblasti od roku 2012 do roku 2018. Přibližně 20 % populace má každý rok předepsáno alespoň jedno antibiotikum.

Je překvapivé, že se místo specificky účinných látek předepisují většinou širokospektrální antibiotika. Tento vývoj je doprovázen nízkým podílem laboratorních testů (18 %) na zjištění konkrétních patogenů a rezistence před preskripcí. Přitom laboratorní testy jsou užitečné pro správné použití antibiotik.

Sezónní rozdíly v preskripci antibiotik naznačují, že virová onemocnění, jako jsou onemocnění dýchacích cest, jsou chybně léčena antibiotiky. Kromě toho je v různých regionech Švýcarska použití antibiotik velmi liší. Citlivost k opatrnému použití antibiotik není všude stejně dostupná.

Analýza interakcí – potenciál pro kvalitu léčby

Pokud jsou některá léčiva kombinována dohromady, jako jsou např. některá antikoagulancia a inhibitory protonové pumpy, může dojít k negativním interakcím mezi účinnými látkami. To může vést ke ztrátě účinnosti nebo závažným nežádoucím vedlejším účinkům.

Analýza deseti vybraných kombinací léčiv ukazuje velký potenciál pro zlepšení kvality léčby. Přitom bylo zjištěno, že problém lékových interakcí není pouhým problémem rozhraní v léčebném řetězci, protože interagující léčivé přípravky jsou do značné míry předepisovány nebo vydávány stejným poskytovatelem služeb.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.