Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Třetí nadace zaplatí za zprostředkování uplácení pacientů farmafirmami celkem 4 mil. USD

Vloženo: 24.11.2019, 07:51 | Čteno: 12331×
FOTO: APATYKÁŘ®

Další americká nadace The Assistance Fund (TAF) zaplatí 4 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích, protože umožnila některým farmaceutickým společnostem uplácet pacienty programu Medicare formou úhrady spoluúčasti za jejich léčivé přípravky.

Nepřímé úplatky

Nadace provozovala fond, který měl fungovat pro všechny pacienty s roztroušenou sklerózou zařazené do státního zdravotního programu Medicare. Podle vládní žaloby však nevhodně spolupracovala se třemi farmaceutickými výrobci a reálně tak fond fungoval jako distribuční kanál pro peníze od těchto výrobců k pacientům, kteří užívali jejich léčivé přípravky.

Nelegální dohody umožnily farmaceutickým společnostem zajistit, aby pacienti programu Medicare nepocítili vysoké ceny, které si společnosti účtovaly za své přípravky, protože nic neplatili.

Dohody také minimalizovaly možnost, aby šly peníze společností pacientům, kteří užívají konkurenční léčivé přípravy jiných společností.

Povinná spoluúčast

Pokud příjemce podpory Medicare získá receptový přípravek, na který se vztahuje pojistné krytí dle programu Medicare Part B nebo Part D, může být od něj vyžadována finanční spoluúčast.

Americký Kongres zahrnul požadavek na spoluúčast v programu Medicare z části proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své léčivé přípravky.

Protikorupční zákon pak zakazuje farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit, přímo nebo nepřímo, jakoukoli odměnu, která zahrnuje peníze nebo jakoukoli jinou hodnotnou věc, aby motivovaly pacienty programu Medicare ke koupi léčiv dané společnosti.

Zákon dále zakazuje třetím stranám, jako jsou nadace, aby se domouvaly s farmaceutickými společnostmi na porušení protikorupčního zákona.

Teva, Biogen, Novartis

Spojené státy tvrdily, že nadace nelegálně spolupracovala se třemi výrobci – Teva, Biogen a Novartis – s cílem umožnit jim proplácet spoluúčast pacientům Medicare, kteří berou jejich přípravy.

Vláda tvrdí, že se TAF domluvila v letech 2011-2015 s výrobcem Teva na speciálním programu na přípravek Copaxone, s Biogen na přípravku Tysabri a Avonex a s Novartis na přípravku Gilenya.

Výše oznámených dohod byla stanovena na základě analýzy schopnosti každé nadace zaplatit po přezkoumání její finanční situace.

Dohoda o korporátní integritě

Obě nadace také uzavřely tříletou dohodu o korporátní integritě se s Úřadem hlavního vyšetřovatele jako součást příslušných dohod. Ta mj. vyžaduje, aby nadace prováděla opatření určená k zajištění toho, aby fungovaly samostatně a aby jejich dohody a interakce s dárci ze strany farmaceutických výrobců byly v souladu se zákonem.

Posouzení dopadů navíc vyžaduje, aby osvědčení související s dodržováním předpisů pro správní rady a podrobné kontroly vydaly a učinily nezávislé kontrolní organizace.

Třetí v pořadí

TAF je třetí z nadací, které urovnaly obvinění z korupce pacientů spoluprací s farmafirmami (o dalších dvou informoval portál APATYKÁŘ® již dříve). Všechny tři zaplatily celkem 10 mil. USD.

Americká vláda kromě toho shromáždila více než 840 mil. USD od celkem osmi farmaceutických společností (United Therapeutics, Pfizer , Actelion, Jazz, Lundbeck, Alexion, Astellas a Amgen) za urovnání obvinění, že jako nástroje pro korupci využily nadace třetích stran.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.