Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Řetězce i komora: Estonská reforma lékárenství může ohrozit dostupnost lékárenské péče

Vloženo: 27.11.2019, 06:25 | Čteno: 16622×
FOTO: APATYKÁŘ®

Asociace estonských lékáren (EAÜ) zastupující nelékárnické provozovatele lékáren navrhla Estonské lékárnické komoře kompromisní návrh, aby dnešní majitelé lékáren, kteří nejsou lékárníci, mohli pokračovat v činnosti i po 1. dubnu 2020, zatímco všechny nové lékárny již budou podléhat novým požadavkům na většinové vlastnictví lékáren lékárníky. Komora s návrhem souhlasí.

Ohrožení dostupnosti lékáren

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, jen více než třetina estonských lékáren již splňuje nová pravidla pro provoz, tj. většinový podíl v nich musejí mít nezávislí lékárníci. Estonsko v roce 2014 schválilo reformu, která převádí lékárny zpět do rukou lékárníků. Většinu trhu přitom drží řetězce.

Pokud by se nestihl převod do rukou lékárníků, hrozí reálně ohrožení dostupnosti lékárenské péče. Estonsko nastavilo přísnější pravidla převodu vlastnictví a vylučuje např. i franšízy. Řetězce přitom argumentují, že samostatní lékárníci, podobně jako např. v Maďarsku, nemají dostatečný kapitál na pořízení lékárny či se jednoduše nechtějí masivně zadlužit.

Dohoda s profesní komorou

To potvrzuje také profesní organizace, která návrh provozovatelské organizace akceptovala. Podle ní zamezí hromadnému uzavření mnoha lékáren. Rada komory proto rozhodla, že je připravena zahájit s EAÜ jednání o spolupráci s cílem nalézt nejlepší řešení pro reformu lékárenství v Estonsku.

Podle kompromisního návrhu by stávajícím majitelům nelékárníkům bylo i nadále umožněno pokračovat v podnikání, ale nemohli by otevřít nové lékárny. Takový kompromis, i když omezuje dnešní majitele, podporuje vznik dalších lékáren a neuzavírá trh.

Důvodem ochoty lékárnické komory jednat o tomto kompromisu je fakt, že současná dostupnost lékáren a lékárenské péče v Estonsku je na velmi vysoké úrovni a případné hromadné uzavírání lékáren by ji značně zhoršilo. To by mohlo u veřejnosti vyvolat negativní obraz reforem a být z pohledu samostatně podnikajících lékárníků spíše kontraproduktivní.

Všichni účastníci trhu proto doufají, že stát tuto myšlenku schválí a zohlední ji v budoucích diskusích o reformě lékáren. Aktuálně ji má příslušný parlamentní výbor projednávat tento týden.

Zásadně proti je v tuto chvíli pouze léková agentura, která považuje kompromisní návrh za nahrávající řetězcovým provozovatelům. De facto by totiž došlo k zabetonování podílu na trhu, což je pro ně výhodné.

Situace z Maďarska a Polska jí dává za pravdu. V obou zemích je zřejmé, že samostatní lékárníci se do podnikání (nákupu lékáren) nehrnou a naopak řetězce posilují. Ostatně i proto v některých dalších zemích myšlenku striktní regulace vlastnictví zavrhli.

Lékárenská reforma

V roce 2015 schválil estonský parlament reformy ve vlastnictví lékáren. V případě vydání licence k provozu veřejné lékárny pro osoby samostatně výdělečně činné, musí tato osoba být lékárníkem a fyzicky vést alespoň jednu veřejnou lékárnu fungující na základě vydané licence k provozu veřejné lékárny pro danou osobu.

V případě vydání licence pro právnickou osobu, musí v této vlastnit více než 50% podíl a mít dominantní vliv lékárník, který pracuje jako vedoucí alespoň v jedné veřejné lékárně fungující na základě vydané licence pro tuto osobu.

U těch majitelů, kteří měli platnou licenci k provozu lékárny vydanou před 20. březnem 2015 a jejímž vlastníkem není lékárník ve smyslu nové úpravy bylo pro změnu vlastnických podílů stanoveno přechodné období až do 1. dubna 2020.

Většinu drží řetězce

V Estonsku může mít každá lékárna v rámci své licence k provozu až 3 pobočkové jako své jednotky. Čtvrtina lékáren se koncentruje v Talinnu, 73 % je situováno ve velkých a větších městech.

Nová pravidla jsou pro řetězce, které v Estonsku ovládají 90 % trhu, velkým problémem. Dva největší jsou současně vertikálně propojeny s distributory, kteří ovládají více než 80 % trhu – německý farmakoncern Phoenix, který v Estonsku přes svou distribuci Tamro provozuje pod brandem Benu více než 100 lékáren a pobaltský medicínský koncern Magnum (brand Apotheka, více než 80 lékáren).

Řetězce se proto dlouhodobě snaží reformní změny zvrátit.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.