Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Finští „šmejdi“ s lékárenskými vitamíny potřetí na scéně

Vloženo: 29.11.2019, 06:11 | Čteno: 8483×
FOTO: Suomen Apteekki

Telemarketingová firma Finská lékárnická společnost o sobě dala znovu vědět a útočí na finské spotřebitele. Poté, co ji v roce 2017 pod pokutou 100 tis. EUR napomenul finský regulátor pro nelegální použití termínu „lékárna“, spustila nejnověji znovu další vlnu rozesílání neobjednaných vitamínů, stejně jako v loňském roce.

Nový nálet na seniory

Na finského veřejného ochránce práv se v zěchto dnech opět obracejí podvedení zákazníci této společnosti s tím, že jim zasílá neobjednané vitamíny.

Vždy po telefonickém rozhovoru následně dotyčné osobě, pokud potvrdí, že má zájem o další materiály, automaticky zašle také zásilku s povinností zaplatit. V letošním roce společnost při svém telemarketingu vitamínů vzbuzuje dojem, že se jedná o autorizovanou lékárnu, přestože nemá licenci k provozu lékárny.

Zatímco loni seniory firma oslovovala s nabídkou multivtamínů letos, podle zjištění ombudsmana, callcentrum nabízí vitamín D s tím, že pochází z „finské lékárny“. Operátor mluví dlouho a vytrvale a na závěr udeří na zmateného seniora s nabídkou na vitamín B za 34,90 EUR, který mu ji odsouhlasí. Když ji chce následně ihned vrátit, firma to odmítla s tím, že objednávka proběhla při telefonickém hovoru.

„Lékárna“ pouze lékárnám

Finský regulátor se v roce 2017 s Finskou lékárnickou společností dohodl na zákazu nelegálního marketingu. Současně stáhl žalobu podanou u Obchodního soudu s návrhem pokuty 100 tis. EUR pod podmínkou, že firma nebude u spotřebitelů vyvolávat dojem, že má patřičnou licenci k provozu lékárny a nebude tak vůči spotřebitelům používat nevhodný marketing.

Podle úřadu používala telemarketingová společnost neoprávněně název finská lékárna, a to jednak jako doménovou adresu pro své stránky, ale i při komunikaci se zákazníky. Těm po telefonu prodává různé vitamíny a doplňky stravy a používá vůči spotřebitelům slovo lékárna zavádějícím způsobem. Ti byli zmateni a domnívali se, že telemarketingová společnost funguje jako skutečná lékárna a splňuje zákonné podmínky.

Finští „šmejdi“

Úřad proto vyzval společnost k ukončení podobných klamavých praktik již na podzim roku 2016, kdy v předchozích měsících zaznamenal množící se stížnosti podvedených spotřebitelů (v ČR se pro společnosti využívající podobné praktiky vžilo označení „šmejdi“).

Jak zjistil, společnost (tehdy ještě pod názvem Nitrox) zasílá spotřebitelům – v drtivé většině seniorům – produkty bez jejich výslovného souhlasu a na základě rozhovoru, jehož obsahu velmi často nerozuměli. I přesto, že v telefonickém rozhovoru spotřebitelé zaslání odmítli, Finská lékárnická společnost jim produkty zaslala a požadovala zaplacení.

Pro kontrolu zákonnosti jejího postupu požadoval regulátor po společnosti nahrávky telefonních hovorů, ta je však nedodala. Stejně tak postup prodeje po telefonu, jakož i informace na webovských stránkách odporují zákonným požadavkům. Spotřebitelé nemají ani právo na odstoupení od smlouvy.

Regulátor společnosti také vytkl, že klamavě používá název lékárna, ačkoli nemá oprávnění k provozování lékárny. Název finská lékárna je tak zavádějící. Úřad byl rovněž upozorněn řadou lékáren, že se na ně obrátili zmatení zákazníci této společnosti s odkazem, že jde o lékárnu.

Žaloba k soudu

Konečně, vyzval Finskou lékárnickou společnost k upuštění neoprávněného používání loga, které je významně zaměnitelné s logem zeleného kříže, který používá lékárnická komora pro označování oficiálních lékáren. Celou věc předl v březnu 2017 Obchodnímu soudu.

Úřad ve své žalobě požadoval, aby Obchodní soud zakázal Finské lékárnické společnosti podobné marketingové praktiky, včetně používání názvu lékárna, protože to je v rozporu s právem na ochranu spotřebitelů.

Požadoval rovněž, aby soud společnosti zakázal, aby u spotřebitelů vyvolávala dojem, že má patřičnou licenci k provozu lékárny a nepoužívala tak vůči spotřebitelům nevhodný marketing pod pokutou 100 tis. EUR.

Společnost v říjnu 2017 oznámila, že přijímá výtky úřadu a zákaz nelegálních praktik. Úřad proto žalobu včetně pokuty stáhl. Pohrozil jí však, že pkud bude dále pokračovat v nelegálních aktivitách navzdory rozhodnutí úřadu o zákazu, zákaz může uložit obratem Obchodní soud, současně s pokutou 100 tis. EUR.

Nová hrozba sankcí

Na základě svých šetření veřejný ochránce práv spotřebitele nyní požaduje, aby Obchodní soud uložil firmě pokutu ve výši 100 tis. EUR. Navíc požaduje nový zákaz a penále ve výši 150 tis. EUR, protože zákaz uložený v roce 2017 nezabránil společnosti v porušování zákona o ochraně spotřebitele.

Dál prodává vitamíny jménem lékárny, ačkoli lékárnu neprovozuje, a název finská lékárna není registrován ani nejde o dceřinnou společnost Finské lékárnické společnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.