Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Beauty Consultant – rostoucí trend (nejen) v amerických lékárnách

Vloženo: 02.12.2019, 06:25 | Čteno: 6353×
FOTO: Walgreens

Stále více lékáren se soustředí i na sortiment segmentu health & beauty. Tento trend je patrný především v britských a amerických lékárnách, nicméně prosazuje se stále více i v kontinentální Evropě.

Oblast dermokosmetiky

Důvod je zřejmý – zajistit klientelu především pro specifickou oblast dermokosmetiky. Ta byla historicky v českých lékárnách etablovaná, nicméně řadu posledních let přešel tento sortiment do drogerií a jiného maloobchodu.

Řešením je buďto exkluzivita, kdy řadu brandů zájemci jinde než v lékárnách neseženou. To je běžné např. v sousedním Německu či Rakousku. Jednoduše pokud firma pustí svůj brand i mimo lékárny, lékárníci jej ihned vylistují. V řadě případů to firma pocítí tak dramaticky, že se rychle do lékárny vrátí.

Dalším řešením je privátní značka, v ČR tento uplatňují některé řetězce (např. Nuance či Equilibria jsou k dispozici pouze v lékárnách Dr.Max). Ve světě jde touto cestou především řetězec Boots (značky No7 či Botanics ad.), nebo americké řetězce.

Odborné konzultace

V posledních letech se však přidává efektivní praktika – konzultace. Tento trend přišel ze zámoří, kde si lékárenské řetězce najímají přímo health & beauty poradce jako své zaměstnance.

Výhodou oproti outsourcingu je, že zaměstnanec je plně pod kontrolou řetězce a nepracuje pro konkurenční značky. Důvěryhodnost ke značce totiž tvoří i stálost týmu – pokud stejnou tvář vidí klient pracovat pro jednu a pak pro jinou značku, výrazně to sráží důvěru.

Právě to si uvědomily americké řetězce a proto cíleně zaměstnávají tyto konzultanty, kteří značku efektivně zpropagují. Velmi často ve speciálním in-store dermokoutku (podobné začal již před dvěma lety budovat např. český řetězec Dr.Max).

Marketingové studie potvrzují, že tato prezentace brandu je výrazně efektivnější než najmutí herce či známé osobnosti. Ta totiž může za nějakou dobu propagovat zase jiný brand, což důvěru klientů snižuje a předchozí investici znehodnocuje.

Rozšíření služeb nevyhnutelné

V českých lékárenských kruzích se dlouhodobě diskutuje, zda je toto oblast, která do lékáren patří. Naopak zejména německé a rakouské lékárny to vnímají jako přednost, protože mohou klientům nabídnout odborné poradenství a logicky osloví ne zrovna malou část zákazníků.

Ve Švýcarsku pak někteří původně lékárníci dokonce budují speciální prodejny zaměřené cíleně jen na dermoporadenství popř. exkluzivní kosmetické řady.

Podobně, jako je tomu jinde ve světě, je pro české lékárny nevyhnutelné rozšíření portfolia služeb. Dermokosmetika je navíc oblast, která už byla v minulosti v lékárnách etablovaná a kterou si nechaly (na rozdíl od např. vzpomínaného Německa) uniknout do jiných segmentů.

Jak ukazují zkušenosti z jiných zemí, je rovněž efektivní obranou proti eshopům. Exkluzivní značky se do eshopů nedostanou a zůstávají v lékárnách. I tím se dále podporuje jejich jedinečnost.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.