Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švédský řetězec vyzval lékovou agenturu, aby lékárníci mohli prodávat mebendazol bez receptu

Vloženo: 18.12.2019, 05:58 | Čteno: 14501×
Foto: Apoteket

Švédská léková agentura vyhodnocuje návrh státního lékárenského řetězce Apoteket, aby mohli lékárníci prodat volně bez lékařského předpisu léčivý přípravek Vermox (mebendazol) na roupy či tasemnici.

Náhrada za pyrvinium

V současné době není k dispozici volně prodejná alternativa s obsahem účinné látky pyrvinium (ve Švédsku po brandem Vanquin, předběžné obnovení dodávek je hlášeno v polovině roku 2020), což znamená, že mnoho rodičů musí vyhledat lékaře, pokud chce tuto receptovou variantu získat.

Řetězec proto navrhuje, aby lékárníci mohli prodávat receptově vázaný léčivý přípravek Vermox po zhodnocení situace konkrétních pacientů a vyřešit tak aktuální problém s výpadkem.

Lékový regulátor vyhodnocuje

Švédský regulátor tento návrh přijal a zahájil šetření, za jakých podmínek by to bylo možné. Podle agentury jde o složitou oblast s velkým počtem komplikací, takže rozhodnutí nelze očekávat v brzké době. Mj. má účinná látka embryotoxické a teratogenní účinky, proto není doporučována v těhotenství.

Návrh je rovněž překvapivý tím, že jej nenavrhl farmaprůmysl ani profesní organizace lékárníků, ale řetězec. Nicméně agentura se nedomnívá, že by nebyl relevantní, proto se jím zabývá.

Ostatně profesní organizace Sveriges Farmaceuter dlouhodobě volá po zavedení třetí kategorie výdeje léčiv (behind the counter, v ČR bez receptu s omezením), která existuje běžně v řadě zemí. Jedná se o léčivé přípravky vázané na recept, které však může získat pacient s příslušnou edukací a za konkrétních podmínek i bez receptu od lékárníka v lékárně.

Tento systém funguje např. ve Spojeném království, Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě či Švýcarsku.

Proti jsou lékaři

Proti podobné kategorii dlouhodobě vystupují lékaři, kteří argumentují tím, že by stejná osoba neměla přípravek současně předepisovat a prodávat. Jak ale ukazují zkušenosti ze zemí, kde podobná kategorie již existuje, žádné zneužití zde nebylo zaznamenáno. Navíc, lidé si v tomto případě platí přípravek sami, tj. není zatížen ani zdravotní systém.

Jak uvedl řetězec Apoteket, má dlouhodobé zkušenosti s poskytováním lékárenské péče i z doby před reformou v roce 2009 a lékárníci procházejí důkladnou přípravou.

Podle něj tak lékárníci mohou zajistit stejný stupeň bezpečnosti péče v případě, že tento postup bezpečného výdeje vybraných receptových léčiv agentura podpoří.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.