Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Litva začne hodnotit a zveřejňovat kvalitu zdravotnických zařízení

Vloženo: 25.12.2019, 07:40 | Čteno: 15293×
Foto: Sveikatos apsaugos ministerija

Litevský ministr zdravotnictví Dr. Aurelius Veryga prosadil zavedení hodnocení kvality zdravotnických zařízení. Pacienti budou mít nejen možnost vidět nejlepší poskytovatele zdravotních služeb v dané léčbě, ale také uvidí jejich pořadí. Instituce budou nejprve seřazeny podle desítek kritérií, jejichž seznam se bude následně rozšiřovat. Hodnocení bude aktualizováno dvakrát ročně.

Jak to bude fungovat

Hodnoceno bude 409 ústavů primární zdravotní péče, které mají smlouvy s Regionálními fondy zdravotního pojištění, tzn. ambulance, polikliniky, ordinace rodinných lékařů (jak veřejné tak soukromé zdravotnické instituce). Poskytovatelé, kteří smlouvy s fondy nemají zatím hodnoceni nebudou.

Jedná se o první fázi hodnocení zdravotnických zařízení, kdy se začne s kvalitativním hodnocením a výsledky prokazující kvalitu služeb pacientům budou veřejně dostupné. Budou zveřejněny na webových stránkách Státního fondu povinného zdravotního pojištění (VLK) a veřejně přístupné všem lidem.

V budoucnu se plánuje rozšíření seznamu ukazatelů, které budou použity pro hodnocení léčebných zařízení. To znamená, že pacienti a rovněž lékařská veřejnost získá širší představu o zdravotním systému.

Zpětná vazba

Podle ministra jde o další důležitý reformní krok ke zlepšení kvality a dostupnosti léčebných služeb pro pacienty v zemi. Pacienti získají lepší přístup k relevantním informacím než učiní důležité rozhodnutí při výběru kliniky, u které se chtějí zaregistrovat a získat lékařské služby, které potřebují.

Ministr je připraven systém dále vylepšovat dle reakcí z terénu a od pacientů. Počítá s tím, že u některých vyvolá nespokojenost a reagovat bude pouze na konstruktivní kritiku a návrhy.

V blízké budoucnosti proběhnou diskuse o dalších 8 nových ukazatelích navržených sdruženími rodinných lékařů aktivně zapojených do rozšiřování výkonnostních ukazatelů. Rodinní lékaři by totiž příplatky za kvalitní péči od fondu zdravotního pojištění přivítali jako pozitivní motivaci.

Navíc by se mohli porovnávat i mezi sebou a pokud některý z nich poskytuje lepší službu, mohli by se od něj učit, což by výrazně posílilo důvěru pacientů v jejich služby.

Platba za lepší péči

Zdravotnická zařízení jsou už nyní za poskytování zdravotnických služeb a lepší služby zvýhodňována. V letošním roce bylo z prostředků fondu na podporu zařízení intenzivní péče přiděleno 35,1 mil. EUR.

Tento systém platby za službu motivuje zařízení k dosažení lepších pracovních výsledků a pacientům je věnována větší pozornost od rodinných lékařů, vyšší kvalita služeb, přesnější a včasnější diagnostika a prevence různých nemocí, čímž se snižuje počet zbytečných odborných konzultací přímo u specialisty.

Odborníci do budoucna preferují provádění hodnocení pololetně a čtvrtletně nebo i měsíčně.

Dodatečná platba za lepší služby byla zavedena již v roce 2008. Zpočátku byly identifikovány 4 indikátory a v současné době jich je 16. Až 14 z nich je připisováno rodinným lékařům, 1 primární zubní péči a 1 primární péči o duševní zdraví.

Fond při platbě zvažuje mj. rozsah péče o děti, provádění preventivních programů, péči o chronické choroby ad.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.