Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Kontrola doplňků stravy ve švédských obchodech – 8 z 10 obsahovalo neuvedené léčivé látky

Vloženo: 26.12.2019, 07:53 | Čteno: 15591×
Foto: Läkemedelsverket

Švédská léková agentura a město Stockholm společně testovaly deset různých doplňků stravy prodávané v místních obchodech. Výrobky na svých obalech uváděly, že zlepšují potenci nebo zvyšují sexuální touhu. Laboratorní analýzy ukázaly, že 8 z 10 produktů obsahovalo neuvedené léčivé látky, což je nezákonné a může také představovat zdravotní riziko.

Osm z deseti problematických

V rámci společného projektu nakoupila Agentura pro kontrolu potravin ve Stockholmu společně s lékovou agenturou deset různých balení doplňků stravy, které jsou uváděny na trh s tvrzením, že zlepšují potenci nebo zvyšují sexuální touhu. Ty následně analyzovaly.

V osmi výrobcích byly nalezeny chemické látky, které nebyly uvedeny v seznamu obsahových složek na obalu. Látky mohou být pro některé lidi nebezpečné a léková agentura proto doporučuje tyto doplňky nepoužívat.

Výsledky, bohužel, ukazují, že tento typ klamání spotřebitelů je stále velmi rozšířený. U výrobků je uvedeno, že obsahují různé rostlinné výtažky, vitamíny nebo aminokyseliny, ale pro dosažení požadovaného účinku se přidávají i další látky. O tom se však spotřebitel zpravidla nedozví.

Sildenafil, tadalafil, vardenafil a flibanserin

Mezi zjištěné látky patřily mimo jiné sildenafil, tadalafil a vardenafil, které jsou obsaženy v léčivých přípravcích užívaných při léčbě erektilní dysfunkce. Jedním z problémů u těchto látek je mj. to, že mohou u lidí s anginou pectoris způsobit těžkou hypotenzi.

Ve Švédsku jsou všechny léčivé přípravky s těmito látkami vydávány pouze na lékařský předpis. Lékař musí předem vyloučit, jestli nejsou problémy s potencí způsobeny nějakou nemocí, než nasadí látky zvyšujícími potenci. Lékař také musí sledovat, zda léky neovlivňují například krevní tlak pacienta a že neovlivňují účinky jiných léčivých přípravků, které používá.

Z kontrolovaných produktů byly tři zaměřeny na ženy a ve dvou z nich byly nalezeny léčivé látky. V jednom produktu bylo nalezeno léčivo flibanserin, které je ve Spojených státech schváleno pro pre-menopausální ženy se získanou hypoaktivní poruchou sexuální touhy (frigidita).

Ve druhém produktu pak byly nalezeny dvě látky podobné léčivu sildenafil, které je schváleno pro léčbu erektilní dysfunkce u mužů.

Metamizol, dapoxetin

V produktech byly v menším množství nalezeny i jiné léčivé látky, např. analgetikum metamizol, které je ve Švédsku uváděno na trh pouze ve veterinárních přípravcích.

Další nalezenou látkou byl selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) dapoxetin. SSRI se běžně používají jako antidepresiva, ale ve Švédsku se dapoxetin používá k léčbě předčasné ejakulace v medicínsky odůvodněných případech.

Švédská léková agentura a město Stockholm už obchody, které výrobky prodávaly kontaktovaly a informovaly je o výsledcích analýz.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.