Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Farmafirmy očekávají v roce 2020 řadu inovativních léčiv

Vloženo: 28.12.2019, 05:16 | Čteno: 16033×
Foto: AIFP

V roce 2020 se dají očekávat nové možnosti léčby, protože farmaceutické společnosti požádaly nebo už nedávno získaly rozhodnutí o registraci v EU pro řadu vyvíjených léčiv. Německá Asociace farmaceutických společností zaměřených na výzkum (vfa) proto očekává, že v roce 2020 bude jen v Německu uvedeno na trh více než 30 léčivých přípravků s novými účinnými látkami (v roce 2019 jich bylo 25).

Antiinfektiva

V roce 2020 by mohlo být k dispozici několik nových antibiotik, která jsou účinná i na bakterie rezistentní vůči starším léčivům. Protože tři léčiva již registraci získala schválení EU, schválení jednoho dalšího bylo doporučeno a u čtyř dalších antibiotik byla podána žádost o schválení.

K tomu přijde také léčivý přípravek na antrax, který obsahuje protilátky.

Jako další léčiva na infekční onemocnění by se mohly objevit nové vakcíny proti choleře a hepatitidě B, jakož i proti HIV infekcím.

Onkologická léčiva

V roce 2020 bude čtvrtina nových léčiv cílit na léčbu rakoviny. Důraz je kladen především na její vzácné druhy, jako je akutní myeloidní leukémie, myelofibróza, mnohočetný myelom, tenosynoviální velkobuněčné nádory nebo neoplasie z blastických plazmacytoidních dendritických buněk.

Mohou se objevit také nové možnosti léčby rakoviny prsu, prostaty a žaludku a nemalobuněčného plicního karcinomu.

Kromě toho by podruhé od roku 2019 mohlo obdržet onkologické léčivo v nezávislosti na orgánu schválení pro jakýkoli nádor, který má specifickou genovou mutaci.

Genová terapie u vzácných onemocnění

Spinální svalová atrofie (progresivní paralýza) a beta-thalassemie (vedoucí k anémii) jsou dvě vzácné dědičné poruchy. Obě by se mohly léčit genovou terapií do konce roku 2020.

V rámci takové terapie jsou některé buňky pacienta „přímo na místě“ nebo v laboratoři vybaveny intaktními geny, které potřebují. Jednorázové použití terapie může vést k dlouhodobému úspěchu.

Poruchy srážlivosti krve

Ve vývojové agendě farmaceutických společností zůstávají nadále léčiva pro pacienty s poruchami srážlivosti. Namísto hemofilie A a B (stejně jako v předchozích letech) je nyní kladen důraz na trombocytopenii a idiopatickou trombocytopenickou purpuru (autoimunní destrukce destiček).

Jiná onemocnění či mechanismy účinku

Široké spektrum nových léčiv od roku 2020 by také mohlo zahrnovat přípravky, které lze použít s novým mechanismem účinku proti osteoporóze, těžké depresi nebo nadměrné hladině cholesterolu.

Rovněž bude pravděpodobně dostupné léčivo proti odmítavým reakcím při transplantacích ledvin, které bude působit novým mechanismem účinku.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.