Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Norské řetězce reagují na výpadky a nabízejí na webu dostupnost v konkrétní lékárně

Vloženo: 29.12.2019, 05:26 | Čteno: 15872×
Foto: Facebook

Kvůli stále častějším výpadkům léčiv začaly norské řetězce intenzivněji na svých stránkách nabízet vyhledání dostupnosti konkrétních přípravků v lékárnách. Norská asociace lékáren pak pacientům doporučuje více využívat možnosti objednat si přípravek online z jiné lékárny a nechat si jej doručit do místní, kde není k dispozici.

Švédské řešení

Před nedávnem portál APATYKÁŘ® informoval o vydařené databázi léčiv FASS, kterou provozuje švédská Asociace farmaceutického průmyslu (LIF). Kromě mnoha informací o samotných léčivých přípravcích nově testuje funkcionalitu, kterou spustí v ostrém režimu od února příštího roku.

V databázi bude mj. možné u každého přípravku ihned zjistit, zda je momentálně nedostupný nebo je u něj evidován dlouhodobý výpadek a jaké alternativní přípravky jsou na trhu k dispozici.

Databáze FASS je široce používána ošetřujícím personálem, tak i pacienty. Informace se tak mohou dostat k výrazně většímu okruhu zájemců, než seznam, který na svých stránkách poskytuje Švédská léková agentura.

Farmaceutický průmysl tak reaguje na celosvětový problém výpadků léčiv a nabízí tuto informační možnost.

Norské řetězce na webu

Podobně bojují s výpadky lékárníci po celém světě a snaží se pacientům usnadnit řešení této nelehké situace. Pacienti jsou tak nuceni trávit spoustu času obíháním lékáren nebo telefonováním z lékárny do lékárny a zjišťováním, zda některá má jejich předepsaný léčivý přípravek.

Např. v Norsku podobné řešení jako ve Švédsku neexistuje, nicméně zde se lékárenské řetězce rozhodly pacientům prostřednictvím svých webů umožnit snadno konkrétní léčivý přípravek vyhledat a zjistit, zda jej má daná lékárna či lékárna v jejím okolí.

Všechny tři hlavní řetězce Apotek 1 (Phoenix), Vitusapotek/ Ditt apotek (Celesio) a Boots apotek (Walgreens Boots Alliance) nabízejí na svých webech přehled o tom, která jejich lékárna daný přípravek má skladem.

Využívání online

Norská asociace lékáren apk doporučuje, aby pacienti intenzivněji využívali služeb online lékáren řetězců. Zde si mohou pacienti léčivý přípravek (pokud je k dispozici) objednat, aniž by museli do lékárny, např. vzdálené několik desítek kilometrů, přímo cestovat a nechat si jej zaslat domů či do místní lékárny.

Některé řetězce současně nabízejí ve vyhledávači také příslušnou alternativu tak, aby pacient nezůstal bez léčby.

Vzhledem k tomu, že v Norsku je drtivá většina lékáren součástí jednoho ze tří řetězců, online prohledávání poskytne pacientovi přehled o stavu zásob ve více než 900 z 960 lékáren v zemi.

Připomeňme, že podobnou službu začal od léta nabízet i největší český řetězec Dr.Max, který spustil na svých webovských stránkách možnost vyhledání dostupnosti receptových léčiv v konkrétní lékárně řetězce.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.