Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouští lékárníci spustili na přelomu roku tradiční poradenství k odvykání kouření

Vloženo: 02.01.2020, 05:32 | Čteno: 16459×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Téměř čtvrtina Rakušanů každý den kouří, ale mnozí chtějí s tímto zlozvykem přestat. Dávají si proto na Nový rok toto předsevzetí. Již po devatenácté se jim v tom snaží poradit, letos opět až do poloviny února 2020, také rakouští lékárníci.

Dlouholetá tradice

Od 1. listopadu 2019 platí v rakouských restauracích zákaz kouření. I tento fakt může být pro mnohé impulsem skoncovat s kouřením a mohou k tomu opět využít pomoci rakouských lékáren.

U rakouských lékárníků se jedná o dlouholetou tradici, a svým rozsahem o jednu z největších akcí, kdy vždy na přelomu roku spouštějí masivní kampaň využívající předsevzetí mnoha kuřáků přestat kouřit.

Nejinak je tomu i letos, kdy akce v rakouských lékárnách probíhá od 26. prosince 2019 a již druhým rokem byla prodloužena až do 15. února 2020.

Každý rok se přibližně třetina kuřáků rozhodne přestat kouřit. Kouření není jen „zlozvyk“, ale pro 80 % postižených závislost. Mnoho lidí, kteří chtějí přestat kouřit, již učinilo několik pokusů o odvykání kouření. Více než 26 % Rakušanů pravidelně kouří cigarety, 80 % pacientů s rakovinou plic v době určení diagnózy pravidelně kouřili.

Případné poškození zdraví nelze podceňovat ani v případě pasivního kouření u dětí a dospívajících. Kouření poškozuje zdraví, proto lékárníci nabízejí profesionální pomoc a radu, aby kuřákům pomohli najít cestu ze závislosti.

Poradenské týdny do konce února

Lékárny jsou proto již řadu let prvním místem, kde se mnoho kuřáků snaží poradit, jak se vyrovnat s nikotinovou závislostí. Existuje přitom mnoho možností nikotinové substituční terapie.

Konzultační týdny pro odvykání kouření – kdy zájemci v lékárně obdrží komplexní poradenství ohledně výběru, dávkování a správného používání nikotinových substitučních přípravků řadu užitečných tipů, jak přestat kouřit – potrvá už druhý rok ne do konce ledna, ale až do poloviny února 2020.

Kromě pevné vůle přestat kouřit a poradenství lékárníků pomáhají při odvykání kouření právě. nikotinové substituční přípravky. Díky této léčbě je možné okamžitě přestat kouřit bez vedlejších účinků souvisejících s absencí nikotinu, jako je nervozita nebo přibývání na váze.

V rámci kampaně se slevou

V posledních letech byla vyvinuta celá řada nikotinových přípravků, jako jsou žvýkačky, náplasti nebo inhalační či ústní sprej. K dispozici tak existuje celá škála individuálních řešení, z nichž si mohou všichni, kteří chtějí s kouřením přestat, vybrat.

Lékárníci vědí, že správná motivace nestačí jen psychologická, ale i ta finanční. Na základě dohod Rakouské lékárnické komory proto obdrží navíc kuřáci v rámci kampaně speciální voucher, díky kterému získají většinu těchto přípravků nejen s příslušným poradenstvím, ale také s výraznou slevou. Podobně, jako je tomu u řady cílených akcí komory v průběhu celého roku, především očkovacích kampaní.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.