Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Na silvestrovské oslavy vede v německých lékárnách ibuprofen, nouzová kontracepce příliš nefrčí

Vloženo: 06.01.2020, 06:14 | Čteno: 14370×
Foto: APATYKÁŘ®

Podle německého průzkumu aposcope mezi zaměstnanci lékáren řeší lidé v lékárnách v souvislosti s oslavami konce roku především kocovinu. Jde o výrazně častější problém, než např. selhání antikoncepce.

Kocovina častější než selhání antikoncepce

Dvě třetiny (67 %) respondentů uvedly, že kocovina na Nový rok je častějším problémem než selhání antikoncepce (13 %). Pokud je nutná nouzová antikoncepce, vede u lékárníků a farmaceutických techniků jednoznačně ellaOne (62 %).

Nicméně obě skupiny přiznávají, že zájemci o nouzovou antikoncepci jsou o „pilulce po“ příliš málo informováni.

Špatná informovanost

Tato nouzová antikoncepce je lékárnách k dispozici volně bez receptu už více než čtyři roky. Většina (54 %) lékárenského personálu nesdílí obavy, že by to mohlo vést k tomu, že by ženy používaly nouzovou antikoncepci jako běžnou antikoncepci.

47 % respondentů průzkumu souhlasí spíše nebo úplně s tvrzením, že „pilulka po“ se používá jako antikoncepční metoda. Neznalost týkající se nouzové antikoncepce je tedy podle většiny účastníků průzkumu velká (83 %).

Přesto tři čtvrtiny lékárníků a farmaceutických techniků (74 %) spíše souhlasí s tvrzením, že OTC switch byl správný. Podle 71 % zaměstnanců lékáren, pokud v lékárně vyžadovali nouzovou antikoncepci nezletilí, jsou nejprve posláni k lékaři.

Při výdeji „pilulky po“ se většina respondentů (62 %) spoléhá na účinnou látku ulipristal acetát. Přípravky obsahující levonorgestrel prodává jen přes čtvrtina (28 %) lékárníků a farmaceutických techniků.

Vede ibuprofen

Na přelomu roku je však podle výsledků průzkumu obvykle nouzová antikoncepce požadována jen zřídka (2 %). Podstatně častější je v německých lékárnách požadován ibuprofen (90 %) a kyselina acetylsalicylová (59%). První je také nejčastěji požadována (86 %) před Silvestrem.

Průzkum byl realizován mezi celkem 304 lékárníky a farmaceutickými techniky těsně před Štědrým dnem.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.