Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Teva zaplatí 54 mil. USD za uplácení lékařů formou „přednáškovného“

Vloženo: 07.01.2020, 05:45 | Čteno: 13641×
Foto: Teva

Farmaceutická společnost Teva Pharmaceuticals zaplatí 54 mil. USD za urovnání obvinění, že použila podvodné programy placených spíkrů ke zvýšení preskripce léčivých přípravků Copaxone a Azilect.

Fiktivní přednášky

Podle žaloby vytvořila společnost systém, který od roku 2013 motivoval lékaře, aby předpisovali přípravky Copaxone (glatiramer) a Azilect (rasagilin). Teva vyplácela lékařům honoráře za fiktivní semináře a přednáškovou činnost a účast v řadě programů podvodných konferencí, i když ve skutečnosti mnoho z těchto programů bylo fiktivních.

V důsledku nezákonných plateb lékaři předepsisovali Copaxone na léčbu relaps-remitentní roztroušené sklerózy a Azilect na léčbu příznaků Parkinsonovy choroby, a ovlivňovali další předepisující lékaře, aby činili totéž.

Podle žaloby lékaři, kteří se podíleli na údajných falešných přednáškových programech, předpisovali recepty na dva léčivé přípravky, které byly vyzvednuty v lékárnách po celé zemi. Lékárny poté předložily žádosti o úhradu různým státním programům zdravotní péče.

Tato úhrada však byla údajně vyvolána podvodem, tj. nezákonnými platbami lékařům, čímž společnost Teva způsobila podání nepravdivých nároků k úhradě prostřednictvím lékáren, což je v rozporu se zákonem o nepravdivých nárocích.

Podle žaloby šlo rovněž o porušení protikorupčního zákona, který mimo jiné kriminalizuje „vědomé nebo úmyslné“ nabízení nebo vyplácení odměny „ve formě provize, úplatků nebo rabatů“ osobám, aby je „přiměl doporučit“ nákup léčiv spadajících pod federální programy zdravotní péče.

Podle zákona nárok, který zahrnuje položky a služby vyplývající z porušení zákona, představuje falešný nebo podvodný nárok.

Žaloby informátorů

Obvinění urovnaná touto dohodou byla vznesena na základě zákona o nepravdivých nárocích. Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání.

Informátory v této kauze byli bývalí zaměstnanci, kteří oba dříve působili jako obchodní zástupci společnosti Teva.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.