Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Austrálie kvůli požárům dočasně povolila reklamu na inhalátory se salbutamolem

Vloženo: 08.01.2020, 05:25 | Čteno: 12585×
Screenshot: YouTube

Australská TGA umožnila lékárnám 4 měsíce inzerovat tři léčivé přípravky se salbutamolem, u nichž je reklama směrem k široké veřejnosti jinak zakázaná. A to z důvodu aktuální situace extrémních požárů, kdy kouř a zvýšené znečištění ovzduší, které se v současnosti vyskytují v mnoha oblastech Austrálie, mohou vyvolat respirační problémy.

Salbutamol bez reklamy

Salbutamol je důležité léčivo pro úlevu od respiračních symptomů spojených s astmatem, chronickou obstrukčním plicní nemocí (COPD) a jinými respiračními onemocněními. Salbutamol ve formě aerosolů s dávkovačem nebo prášků pro inhalaci je k dispozici v lékárnách v Austrálii na recept nebo bez něj.

Tuto účinnou látku však nelze běžně inzerovat vůči široké veřejnosti, a to ani přípravky, které lze v lékárnách koupit bez lékařského předpisu (v Austrálii pod brandy Ventolin, Asmol a Airomir).

Požáry mění pravidla

Kouř a výrazné znečištění ovzduší následkem požárů australské buše, které se v současnosti vyskytují v mnoha oblastech Austrálie, mohou vyvolat respirační problémy.

Lékárny v postižených oblastech mohou zaznamenat nepravidelné dodávky zásob a lidé evakuovaní ze svých domovů by mohli kvůli výjimečné situaci o svou léčbu přijít, anebo se rychle nedostanou k receptu na salbutamol.

Jak uvedl regulátor, v této obtížné době je proto důležité, aby lidé byli upozorněni na dostupnost OTC léčivých přípravků s obsahem salbutamolu. Povolil proto dočasně inzerci těchto přípravků do 30. dubna 2020.

Reklama jen podle zásob

Konkrétně mohou lékárny inzerovat, že lidé s astmatem nebo CHOPN mohou získat inhalační salbutamol ve formě aerosolu či suchého prášku v konkrétní lékárně a že mohou v případě potřeby získat tyto přípravky v lékárně s lékařským předpisem nebo bez něj.

Povolení reklamy se vztahuje také na reklamní aktivity prováděné nebo podporované evakuačními středisky a jinými místy, která pečují o evakuované obyvatele.

Umožňuje také reklamu, která lidem s astmatem nebo CHOPN připomíná, aby si v případě evakuace nezapomněli vzít s sebou jakékoli léčivé přípravky obsahující salbutamol, které mají, a všechny předpisy, které mají na salbutamol.

Lékárny, které se snaží inzerovat dostupnost OTC salbutamolu v rámci svého podnikání musí zajistit, aby měly před inzercí dostatečné zásoby, jinak bude reklama považována za klamavou a porušující zákon o reklamě na léčivé přípravky.

Lékárny si musejí rovněž hlídat dostatečné skladové zásoby a v případě, že by zásoba výrazně poklesla, anebo je neměly skladem, musejí reklamu ihned stáhnout, včetné internetové. Jinak bude TGA takovou inzerci považovat za zavádějící.

Za reklamu naopak není považována konzultace a dotazy na zaměstnance lékárny, kteří přímo reagují na individuální dotazy pacientů ohledně dostupnosti přípravků se salbutamolem.

Platnost tohoto dočasného povolení vyprší 30. dubna 2020, pokud nebude kvůli situaci v zemi prodloužena. Za reklamu na salbutamol po tomto datu mohou inzerenti čelit sankcím.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.