Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Norsko zvažuje přídělový systém nedostatkových léčiv v lékárnách

Vloženo: 09.01.2020, 05:42 | Čteno: 11766×
Foto: Apotek 1

Norské Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb představilo opatření proti nedostupnosti léčivých přípravků. Zahrnují mj. rozsáhlejší zákaz paralelního obchodu, omezení počtu balení při výdeji či povinnost lékáren a distributorů poskytnout online náhled na sklad.

Přídělový systém

V rozsáhlém materiálu reaguje ministerstvo na žádosti lékárníků, lékařů, ale i politiků přijmout opatření, která by mohla pomoci vyrovnat se s výpadky léčiv na trhu.

Ministerstvo navrhuje především tři zásadní opatření. Prvním je vytvořit právní základ pro možnost omezit lékárnám a distributorům výdeje a prodeje léčivých přípravků. Konkrétně to znamená přídělový systém.

Podle Norské asociace lékáren je přídělový systém v lékárnách omezující výdej pacientům počet přípravků na recept správným opatřením, zejména v případě krátkodobých výpadků.

Je vhodné změnit legislativu tak, aby lékárny nemusely vydávat celé předepsané množství. Toto opatření musí jít ruku v ruce také s opatřením na straně farmaceutického průmyslu.

Současně je důležité, aby měli přesné informace jak distributoři, tak především pacienti a lékaři.

Online přístup do skladu

Druhé opatření zavádí povinnost lékáren a distributorů poskytnout Norské lékové agentuře elektronický přístup ke stavu zásob. Agentura by měla online přehled, kolik léčivých přípravků se v zemi nachází a mohla by tak lépe a dříve vyhodnocovat případná rizika výpadků.

Co se týče online přístupu ke skladovým zásobám lékáren, ani s tím nemá lékárnická asociace problém. Chápe, že úřady potřebují mít informace o tom, kolik balení léčivých přípravků potenciálně dotčených nedostatkem je v lékárně a na distribuci na skladě.

Ve spolupráci s lékárnami a distributory již navrhla rychle realizovatelné řešení, které úřadům poskytne dobrý přehled.

Zákaz paralelního obchodu

Konečně třetím opatřením se Norsko inspirovalo v zemích střední a východní Evropy a ministerstvo připravilo právní základ zakazující paralelní vývoz léčiv.

Zatímco s prvními dvěma nemá asociace problém, třetí považuje za nadbytečné a je proti. Chápe, že ministerstvo chce, aby bylo možné zakázat paralelní vývoz ve velmi výjimečných situacích.

Nicméně podle asociace dnes přispívá paralelní obchod s léčivými přípravky do značné míry k zajištění léčiv do lékáren a je často řešením právě při výpadku. Ministerský návrh zákazu vývozu přitom není přesný a může umožnit častější uplatňování zákazů, než je nezbytné.

Asociace proto požaduje, aby byl návrh více specifikován a připraven tak, aby mohl být použit pouze v nezbytně nutných případech s co nejméně nepříznivými dopady. Proto je nutné návrhy zpřesnit a připravit v úzkém dialogu s farmaceutickým průmyslem.

Připomeňme, že Norská asociace lékáren zastupuje provozovatele a lékárníky a v Norsku je drtivá většina lékáren provozována třemi hlavními nadnárodními distributory (Phoenix, McKesson, Walgreens Boots Alliance). Paralelní obchod je pro tyto distributory nemalým zdrojem příjmů, je proto otázkou, do jaké míry má na rozhodnutí asociace vliv i tato skutečnost.

Každopádně podle asociace je potřeba se více zabývat příčinami nedostatku léčiv. Takovou analýzu však ministerské návrhy neobsahují. Současně chybí opatření, která zajistí, aby sami výrobci pomohli vyřešit problémy s nedostatkem léčiv.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.