Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Lékárníci mohou adherenci k léčbě zvýšit až o třetinu

Vloženo: 10.01.2020, 06:23 | Čteno: 11107×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Lékárny, které používají nástroje pro compliance, výrazně zvyšují adherenci pacientů k léčbě. Vyplývá to z výsledků pilotního projektu amerických lékáren vyhodnocujícího adherenci.

Adherence

Špatná léková adherence je problém veřejného zdraví. Přibližně polovina amerických pacientů neužívá léčivé přípravky tak, jak je mají předepsané od lékaře. To má za následek špatné klinické výsledky a v důsledku vyšší náklady na zdravotní systém až 289 mld. USD ročně.

Lékárníci mají jedinečnou odbornost a příležitosti, jak pozitivně ovlivnit dodržování užívání léčivých přípravků pacienty – včetně porozumění instrukcí k užití, zapamatování si, jak je mají užívat a pravidelného obnovení jejich receptů.

Pilotní projekt

Nedávný pilotní program společností Pharmacy First a CSS Health ukázal, že v případě, že lékárníci mají správné nástroje, mohou mít významný dopad na lékovou adherenci, kterou mohou zvýšit až o 30 % (delší doba, kdy lidé na správné užívání myslí).

Společnosti spolupracovaly na vývoji pilotního programu, který vyhodnocuje dopad synchronizace termínu doplnění všech léčivých přípravků (obnova receptu) a programu pro dávkování léčiv (jednodávkový systém) na dodržování míry adherence pacienta, měřeno pomocí podílu dnů, kdy správné užívání dodržují.

Synchronizace léčiv zahrnuje koordinaci doplňování všech léčivých přípravků v terapeutickém režimu pacienta. Compliance balení dávek se skládá z individuálně barevně označených balíčků, které pacientům pomáhají, jaké léčivé přípravky brát a kdy.

Po šesti měsících byly pozorovány pozitivní změny adherence napříč různými chronickými nemocemi, včetně diabetu, hyperchole- sterolémie, kardiovaskulárních onemocnění a duševního zdraví.

Průměrná míra adherence jednotlivých pacientů se během šesti měsíců zvýšila o 18,3 %. Dopad byl ještě dramatičtější u pacientů, kteří se snažili dodržovat svou medikaci, přičemž míra vyzvednutí receptů vzrostla o více než 30 %.

Nejefektivnějším způsobem, jak mohou lékárníci pozitivně ovlivnit dodržování léčby, je tak jednoznačně změnit chování pacienta a usnadnit mu celý proces užívání léčiv.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.