Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Americký Nejvyšší soud se bude zabývat omezením predátorských praktik PBM proti lékárnám

Vloženo: 14.01.2020, 05:56 | Čteno: 7424×
Foto: Leslie Ruledge

Američtí lékárníci přijali s potěšením rozhodnutí Nejvyššího soudu připustit žalobu státní zástupkyně amerického státu Arkansas Leslie Ruledge. Ta se týká sporu o zákon, který přikazuje pharmacy benefit manager (PBM) společnostem hradit lékárnám férové ceny za vydaná léčiva. Predátorské praktiky, kdy společnosti vyplácejí lékárnám nižší cenu, než je cena, za kterou léčiva nakupují, postihují zejména lékárny ve venkovských oblastech. Díky tomu jich už téměř pětina musela zavřít.

Co jsou PBM

Tzv. PBM společnosti působí jako prostředníci mezi plátci a lékárnami. Vyjednávají s organizacemi tzv. řízené péče, zaměstnavateli s vlastním pojištěním, pojišťovnami, odbory, plánovači řízené péče v rámci programů Medicaid a Medicare, s Federálním programem zdravotních benefitů pro zaměstnance a se státními a vládními subjekty poskytnutí a nastavení řízených benefitů pro receptová léčiva.

PBM koncentrují nákupní vliv mnoha milionů USD prostřednictvím zdravotních plánů svých klientů, které umožňují plátcům plánovat výdaje a jednotlivcům získat nižší ceny za svá receptová léčiva prostřednictvím řady nástrojů.

V posledních letech se ale stále častěji diskutuje sporná odměna PBM, kterou definuje tzv. spread. PBM společnosti si často účtují v rámci zdravotního pojistného plánu více než skutečně platí lékárnám. Vyplývá to z jejich velkých vyjednávacích možností – tj. cena domluvená v rámci zdravotního pojistného plánu je dohodnuta a všechno ostatní jde ku prospěchu PBM.

Tento rozdíl se nazývá „spread“ a je pro ně obrovským zdrojem příjmů. Díky obrovské síle tlačí PBM a definují svoji vlastní síť lékáren. Pokud chce lékárna participovat na hrazených léčivech, musí s PBM spolupracovat a přijmout jejich podmínky. Ty jsou však drastické a pro řadu, zejména malých lékáren, likvidační.

Spory o úhradu

Už 36 amerických států proto v uplynulých letech přijalo právní předpisy, které mají omezit zneužívající praktiky úhrady receptových léčiv těmito prostředníky.

V reakci na to Asociace pro řízenou farmaceutickou péči (PCMA), obchodní sdružení PBM, zahájila po celé zemi soudní spory, v rámci nichž argumentuje, že ​​státní předpisy obecně, a konkrétně státní předpisy o úhradě léčiv, vyjímají PBM kategoricky z působnosti zákona ERISA z roku 1974.

To je zákon, který stanoví minimální standardy pro většinu dobrovolně zavedených penzijních a zdravotních plánů v soukromém průmyslu, aby chránil jednotlivce v těchto plánech. Mj. vyžaduje, aby plány informovaly o svém financování a důležitých nastaveních, nastavuje odpovědnost těch, kdo spravují a kontrolují aktiva ad.

V dosud proběhlých soudních sporech se soudy neshodly na tom, zda PBM budou od působnosti tohoto zákona vyňaty. Proto některé státy ve svých zákonech PBM nezahrnují.

Případ Arkansas

Nicméně stát Arkansas přijal v roce 2015 zákon, který výslovně PBM z působnosti zákona ERISA neosvobozuje a naopak vyžaduje, aby zvýšily úhradu lékárnám, pokud je sazba nižší, než za kolik lékárna léčivo pořídí.

Důvodem byl především fakt, že více než 16 % lékáren ve venkovských oblastech bylo nuceno díky agresivním praktikám PBM zejména v případě generických léčiv zavřít a lidé přišli o lékárenskou péči.

Státní zástupkyně amerického státu Arkansas Leslie Ruledge se proto rozhodla napadnout rozhodnutí 8. Obvodního soudu, který PBM z působnosti vyjímá. Nejvyšší soud nyní oznámil, že případ přijímá ke slyšení a nezamítl ho.

Predátorské praktiky

Toto rozhodnutí přivítala i Americká lékárnická asociace, která poukazuje na predátorské praktiky PBM a konfliktní cíle, které jsou zodpovědné za neustálý růst nákladů na léčiva ve Spojených státech.

Řada nezávislých lékáren sdružených ve virtuálních sdruženích či řetězce lékáren se PBM brání tím, že zavedly a dále rozšiřují řadu bezplatných či tzv. 4 USD programy (cena za měsíční balení i bez pojištění). Nechtějí se totiž vázat smluvními podmínkami PBM.

Těmito programy nejen lákají pacienty do svých lékáren (dohodnou si cenu s výrobcem a mají tak „jisté“ peníze, drží si pacienty ve svých lékárnách a ti neutíkají k online lékárnám), ale současně jsou výhodné pro pojištěnce (neplatí spoluúčast a nečerpají pojistný plán).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.