Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánští lékárníci naočkovali proti chřipce dvojnásobný počet lidí než loni

Vloženo: 16.01.2020, 05:43 | Čteno: 5893×
Foto: Danmarks Apotekerforening

V dánských lékárnách již bylo letos naočkováno proti chřipce 120 tis. zájemců. Tento týden lékárníci službu v této sezóně ukončili (vyjma těhotných, které mají možnost ještě do března). Od 1. listopadu 2019 využilo možnost nechat se v lékárně naočkovat na 120 tis. Dánů. Loni to byla zhruba polovina (65 tis.).

350 lékáren

V této sezóně nabízí možnost očkování 350 lékáren, 130 je členem obchodního sdružení pod Dánskou lékárnickou komorou Apovac. Tato rozsáhlá síť nabízí i koordinované očkování pro zaměstnance podniků.

Nejvíce lidí využilo očkování první týden po spuštění, pak počet každý týden klesal s minimem mezi svátky.

Někteří spadají do rizikových skupin, věk nad 65 let, těhotné ženy, chronicky nemocní či zvýšené riziko onemocnění, mají toto očkování bezplatné.Nicméně v některých případech, když to lékárník vyhodnotí, jsou odesláni k praktickému lékaři, který zná anamnézu pacienta.

O službě

K 1. listopadu 2019 bylo vyškoleno a připraveno očkovat pacienty 700 dánských lékárníků. Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, dánské lékárny spustily tuto službu v roce 2016. Služba je nabízena ve spolupráci s lékařskou společností Bezpečné očkování, která lékárníky a farmaceutické techniky školí.

Funguje na faktickém delegování činnosti lékaře na lékárníky a farmaceutické techniky. Lékárna tak poskytuje medicínskou službu jménem lékaře, nicméně pouze v oblasti očkování proti chřipce a na cesty (např. očkování proti HPV zůstává plně v kompetenci lékaře).

V roce 2016 očkovaly zhruba dvě desítky lékáren, následně se služba rozšířila po celém Dánsku. Pro rizikové skupiny je očkování zdarma, ostatní platí 190 DKK.

Mezinárodní zkušenosti

Službu v minulosti propagovalo poměrně intenzivně také Ministerstvo zdravotnictví, protože má zájem na vyšší proočkovanosti. Zkušenosti ze zahraničí totiž jasně potvrzují, že pokud očkování nabízejí lékárníci, je proočkováno daleko více lidí než u lékařů.

Důvodem je především snadná dostupnost lékáren v podstatně širší otevírací době, než je ordinace lékaře a navíc je možné nechat se očkovat bez nutnosti rezervace. To vše přispívá k tomu, že pacienti službu přijali velmi vstřícně.

Asi nejvíce je zdravotní služba očkování v lékárnách rozvinutá ve Spojených státech, kde se očkuje proti řadě onemocnění už více než 20 let. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí realizuje více než 350 tis. speciálně proškolených lékárníků zhruba 25 % všech očkování proti chřipce.

Lékárníci nicméně očkují proti řadě dalších onemocnění, zejména poskytují cestovní očkování. Podobné spektrum vakcín se očkuje i v kanadských lékárnách.

Důležitost zahrnutí lékárníků do procesu očkování navíc zdůraznila i Světová zdravotnická organizace ve zprávě své odborné komise za rok 2016. Nejedná se proto zdaleka jen o zámořský trend, očkování v lékárnách je běžné již i v řadě evropských zemí. Dlouhodobě je etablováno v britských lékárnách, kde např. v letošní sezóně lékárníci aplikovali už téměř než 1,5 mil. vakcín proti chřipce. I zde se aplikuje řada cestovních očkování.

Pilotně se očkuje proti klíšťové encefalitidě ve Švédsku, proti chřipce, klíšťové encefalitidě a hepatitidě A a B ve většině kantonů ve Švýcarsku. Očkovat proti chřipce začaly v roce 2016 také první norské lékárny. Řadu let je pak očkování dostupné v lékárnách v Irsku a Portugalsku.

V rámci francouzského pilotního projektu očkování proti chřipce bylo v sezóně 2018/2019 v cca 2500 lékárnách ve francouzských regionech Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine naočkováno cca 27 tis. osob ve věku 65 let a starších. Letos je už očkování dostupné ve většině francouzských regionů. Nejnověji pak plánuje zavést očkování v lékárnách, coby součást připravované zákonné definice lékárenské péče, také Polsko.

Tento celosvětový trend je zřejmý a logický. Lékárny, coby centra primární péče s nejlepší dostupností, jsou lidmi stále více využívány a žádány i pro další zdravotní služby. Určitě nelze považovat rozšíření těchto a podobných služeb v lékárnách za nějaké vlamování se do kompetencí lékařů a ani lékárníci to tak nevnímají.

Zahraniční zkušenosti každopádně jednoznačně ukazují, že proočkovanost se díky zapojení lékáren zvýšila. Ostatně i proto očkování v lékárnách prosazuje jak Světová zdravotnická organizace, tak i Mezinárodní farmaceutická federace.

Nejnovější zpráva o organizaci a dostupnosti očkovacích služeb připravená European Observatory on Health Systems and Policies (partnerství mezi WHO, národními vládami, Evropskou komisí, Světovou bankou, francouzskou unií zdravotních fondů a akademickou obcí) dokonce uvádí, že neexistují žádné důkazy, které by podpořily restriktivní politiku uplatňovanou v řadě zemí, aby mohli očkovat výhradně lékaři.

Očkování je v mnoha zemích poskytováno zdravotními sestrami a lékárníky, a to zcela bezpečně.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.