Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Lékař žaluje Roche kvůli Tamiflu, že zkreslila studie o účinnosti při pandemii

Vloženo: 17.01.2020, 05:53 | Čteno: 15268×
Foto: Roche

Lékař spolupracující s uznávanou vědeckou sítí Cochrane Collaboration zažaloval farmaceutickou společnost Hoffmann-La Roche kvůli jejím přípravku Tamiflu (oseltamivir). Tvrdí, že podvodně obrala americké federální a státní vlády o 1,5 mld. USD, když zkreslila klinické studie a nepravdivě tvrdila, že její známý léčivý přípravek na chřipku byl účinný při potlačování potenciálních pandemií.

Zavádející články, skrývání dat

Soudní žaloba tvrdí, že schéma farmafirmy zahrnuje zveřejňování zavádějících článků, které nesprávně uvádějí, že Tamiflu snižuje komplikace, závažnost, hospitalizace, úmrtnost a přenos chřipky.

Společnost poté tyto články použila k agresivnímu prodeji léčivého přípravku vládě pro pandemické použití. Federální a státní vlády se spolehly na domnělou pravdivost tvrzení farmafirmy a podle žaloby utratily asi 1,5 mld. USD na zásobu Tamiflu v boji proti pandemii chřipky.

Podle žaloby jednoduše Tamiflu nefunguje tak, jak tvrdí Roche. Firma tuto skutečnost tajila mnoho let tím, že selektivně citovala své studie a potlačovala údaje o přípravku.

Společnost dále využila lobbyisty, klíčové názorové představitele a ghostwritery k propagaci přípravku klamným slibem vládám, které se bojí pandemie chřipky.

Cochrane opakovaně kritizovala firmu, že nechce vědcům dostatečně zpřístupnit všechny údaje z klinických hodnocení k nezávislému posouzení.

Žaloba informátora

Soudní žaloba je podána podle zákona o falešných nárocích. Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. Žaloba se snaží o vrácení prostředků daňových poplatníků vynaložených na nákup desítek milionů balení Tamiflu pro strategickou národní zásobu.

Podle zákona by mohla farmafirma zaplatit částku přesahující 4,5 mld. USD, protože zákon o falešných nárocích ukládá vyplacení trojnásobné náhrady škody plus občanskoprávní sankce.

Oznamovatelem v této žalobě je Dr. Thomas Jefferson, lékař a výzkumný pracovník v oblasti veřejného zdraví, který je spojen s uznávanou globální výzkumnou sítí Cochrane Collaboration, který zkoumal inhibitory neuraminidázy, jako je právě oseltamivir, více než dvě desetiletí.

Jak se uvádí v žalobě, začal pochybovat o účinnosti přípravku v roce 2009 a vedl úsilí, aby společnost zveřejnila základní údaje z klinických studií. Když konečně Dr. Jefferson obdržel klinická data v roce 2013, analyzoval je a dospěl k závěru, že nepodporují tvrzení Roche o účinnosti Tamiflu pro použití při pandemii chřipky.

Podle údajů analyzovaných FDA je účinnost Tamiflu omezena na malý přínos, který spočívá ve zkrácení trvání příznaků chřipky a prevenci nástupu příznaků, ale nikoli snížení přenosu nebo infekce.

Již v roce 2000 FDA varovala Roche, že data nepodporují jeho širší tvrzení o účinnosti a že taková tvrzení jsou zavádějící.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.