Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Tiofarma připustila roli v nezákonné kartelové dohodě na fludrokortison

Vloženo: 24.01.2020, 05:42 | Čteno: 15241×
Foto: CMA

Farmaceutická společnost Tiofarma připustila, že se podílela na dohodě, která měla za následek významné zvýšení cen esenciálního léčiva. V tuto chvíli se tak již dvě ze tří společností vyšetřované Agenturou pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) přiznaly k tomu, že se nezákonně účastnily protisoutěžní dohody.

Dohoda zvedla cenu o 1800 %

CMA tvrdila a prozatímně zjistila, že dohoda mezi společnostmi Aspen, Tiofarma a Amilco přispěla k nárůstu cen tablet obsahujících fludrokortison dodávaných NHS až o 1800 %.

Fludrokortison je život zachraňující léčivo, na kterém jsou závislé tisíce pacientů. Je vydáváno pouze na lékařský předpis, zejména k léčbě primární nebo sekundární adrenální nedostatečnosti (Addisonova choroba). Léčbu plně hradí NHS.

V říjnu 2019 vydala CMA prohlášení o námitkách, kterým prozatímně zjistila, že uvedení tři dodavatelé porušili zákon. Agentura prozatímně zjistila, že Tiofarma a Amilco se předem tajně dohodly s Aspen a souhlasily s tím, že zůstanou mimo trh, aby si Aspen udržela svou pozici monopolního britského dodavatele fludrokortisonu.

Výměnou za to se údajně společnost Tiofarma stala jediným výrobcem fludrokortisonu pro přímý prodej ve Spojeném království a společnost Amilco obdržela 30% podíl na zvýšených cenách, které si mohla společnost Aspen účtovat.

Aspen zaplatila

V době, kdy CMA vydala prohlášení o námitkách se společnost Aspen doznala, že se účastnila tohoto protisoutěžního ujednání.

Pokud by CMA nakonec dospěla k závěru, že došlo k porušení zákona, společnost Aspen rovněž souhlasila s maximální pokutou 2,1 mil. GBP. Amilco a Tiofarma v této době pochybení nepřiznaly.

Společnost Aspen rovněž vyplatila NHS náhradu ve výši 8 mil. GBP jako součást balíčku, který má řešit širší obavy CMA ohledně prodeje fludrokortizonu.

Tiofarma přiznala pochybení

Rovněž Tiofarma nyní souhlasila s tím, že zaplatí maximální pokutu 186 tis. GBP, dojde-li k formálnímu konečnému rozhodnutí o porušení zákona.

Třetí společnost Amilco odpovědnost nepřiznala a šetření CMA stále probíhá.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.