Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Roche zaplatí v Rumunsku pokutu 12,86 mil. EUR, bránila konkurenci na trhu onkologik

Vloženo: 25.01.2020, 06:08 | Čteno: 15352×
Foto: Roche

Rumunská Rada pro hospodářskou soutěž udělila farmaceutické společnosti Roche Romania pokuty v celkové výši 59967944 LEI (12,86 mil. EUR) za zneužití dominantního postavení na trhu onkologických léčiv Mabthera, Herceptin a Tarceva v Rumunsku.

Případ Mabthera a Herceptin

Sankce byly uplatněny na základě dvou vyšetřování zahájených v roce 2017. V prvním šetření orgán pro hospodářskou soutěž zjistil, že v letech 2017-2019 přijala Roche obchodní strategii zaměřenou na vyloučení konkurence během tendrů a na oddálení vstupu biosimilars na trh.

V průběhu roku 2017 tuto strategii společnost Roche uplatnila v souvislosti s účastí na centralizovaném zadávání veřejných zakázek na léčivé přípravky obsahující látky rituximab a trastuzumab v rámci Národního onkologického programu, jakož i ve 47 výběrových řízeních organizovaných na úrovni nemocnice na dodávky stejných léčivých přípravků.

Aby se zabránilo monopolizaci trhu distribuce léčiv, zákon stanoví, že je výrobce povinen dodávat léčiva nejméně třem distributorům. Ačkoli společnost Roche uváděla na trh rituximab a trastuzumab partnerským distributorům, kteří byli v těchto tendrech rovněž konkurenty, cena nabízená distributorům byla vyšší než nabízená cena.

Tímto způsobem vyloučila konkurenci, protože distributoři se nemohli těchto tendrů účastnit za přiměřených podmínek, které by zaručily, že budou moci účinně a ziskově vykonávat svou činnost.

Tato strategie byla zároveň motivována záměrem odložit a ztížit přístup na trh biosimilars rituximabu a trastuzumabu (originální přípravky Mabthera a Herceptin), které konkurují Roche.

Distributoři neprodávali výhradně přípravky Roche, a pokud by vyhráli výběrové řízení na léčiva obsahující účinné látky rituximab a trastuzumab, mohli by během platnosti smlouvy nahradit originální přípravky Roche levnějšími biosimilars jiných výrobců.

Výsledkem aktivit Roche bylo vytvoření určitých překážek vstupu na trh s uzavírajícícm efektem, čímž se zpozdila možnost použít bisimilars, což přispělo k posílení dominantního postavení společnosti Roche.

Jak uvádí antimonopolní orgán, tato strategie ovlivňuje rozpočet přidělený Národnímu onkologickému programu, kdy úhradou ceny inovativních léčiv zaplatil v porovnání s cenami za biosimilars výrazně více. V dlouhodobém horizontu by úspora prostřednictvím biosimilars mohla, podle odhadu, činit přibližně 7,1 mil. EUR v rámci programu.

Za toto chování dostala Roche pokutu ve výši 44168108 LEI (9,47 mil. EUR).

Případ Tarceva

Při druhém šetření Rada pro hospodářskou soutěž zjistila, že ve stejném období 2017-2019 zavedla společnost Roche rovněž strategii, která zabránila prodeji konkurenčních levnějších léčivých přípravků obsahujících účinnou látku erlotinib (Tarceva).

Ta zahrnovala směrování pacientů k jejímu nejdražšímu přípravku Tarceva prostřednictvím pacientské karty Roche a Roche call-center, díky čemuž došlo k uhrazení cenového rozdílu, který měli pacienti doplácet při vyzvednutí přípravku, aby nebyli převáděni na jinou léčbu.

Stát by díky rozpočtu vyčleněnému na úhradu přípravku Tarceva mohl při použití generických léčiv ošetřit více pacientů. Podle odhadů zaplatil Národní fond zdravotního pojištění více než 2 mil. LEI z rozpočtu Národního fondu zdravotního pojištění (UNFASS) navíc, než kdyby pacienti použili generickou alternativu.

Za toto chování byla společnosti Roche Romania uložena pokuta 15799839 LEI (3,39 mil. EUR).

Rada pro hospodářskou soutěž několikrát (po analýze farmaceutického trhu) upozornila na to, že míra penetrace generických léčiv je nižší než v jiných zemích EU, i když jsou minimálně o 35 % levnější než jejich originální varianty.

Během šetření Rada provedla neohlášené inspekce v sídle společnosti, přičemž byly ve zvláštním postupu analyzovány předložené dokumenty. Neohlášené inspekce byly povoleny odvolacím soudem v Bukurešti a jsou odůvodněny potřebou získat všechny informace a dokumenty nezbytné k objasnění možného protisoutěžního chování.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.